Od 1 maja w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie rusza program rabatowy „Uwolnienie Cen" dotyczący zakupów błękitnego paliwa. Jest skierowany do klientów strategicznych. Ma obowiązywać do końca roku ale nie dłużej niż do chwili ewentualnego zwolnienia spółki przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z obowiązku zatwierdzania taryf.
- PGNiG nie boi się walczyć o rynek i ocenia, że uwolnienie rynku jest nieuchronne, stąd konieczność reakcji już teraz. Cena taryfowa jest ceną maksymalną, zaś w oczekiwaniu na uwolnienie rynku gazu spółka działa proaktywnie i dostosowuje swoją ofertę produktową – mówi Mariusz Zawisza, prezes PGNiG cytowany w komunikacie prasowym.
Przystąpienie do programu jest dobrowolne. Ci którzy na niego się nie zdecydują będą płacili zgodzie z obowiązującą taryfą. Klienci przystępujący do programu otrzymają jednak rabat w stosunku do taryfy. Jego wysokość ma być uzależniona od aktualnych cen surowca na Towarowej Giełdzie Energii oraz odbieranych ilości gazu i równomierności poboru. Klienci nabywający równomiernie duże ilości błękitnego paliwa otrzymają największe upusty. PGNiG informuje, że obecny kurs gazu na TGE jest silnie skorelowany z cenami na rynkach Europy Zachodniej. To powoduje, że program rabatowy pozwoli firmom na nabywanie surowca po atrakcyjnych cenach.
Warunkiem przystąpienia do programu rabatowego jest złożenie przez klienta oświadczenia o przystąpieniu oraz odbioru przez niego co najmniej 80 proc. wcześniej zamówionych wolumenów gazu.