Nowa, zasilana gazem ziemnym elektrownia Puławy o mocy 400 MW ma być gotowa do końca 2019 r. Dzięki niej GA Puławy w 100 proc. uniezależni się od zewnętrznych dostaw prądu i pary, potrzebnych do bieżącej produkcji. Nadmiar produkowanej energii w stosunku do potrzeb spółki będzie sprzedawany. To największy projekt energetyczny realizowany w ostatnim czasie na Lubelszczyźnie. Jego budżet sięgnie ponad 1,1 mld zł. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w finansowaniu projektu pomoże Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowego programu „Inwestycje polskie". Porozumienie w tej sprawie ma zostać podpisane w najbliższy czwartek.
Studenci odbywający staż będą uczestniczyć w powstawaniu inwestycji, a najlepsi z nich będą mieli szansę na zatrudnienie. - Projekt jest tym bardziej ciekawy, że właśnie ruszamy z budową, więc można powiedzieć, że studenci będą rośli w wiedzę i doświadczenie razem z naszą elektrownią – komentuje Marian Rybak, prezes GA Puławy.
GA Puławy planują w najbliższych latach szereg inwestycji. Oprócz nowej elektrowni, do 2019 r. powstanie też instalacja do granulacji mechanicznej nawozów na bazie azotanu amonu. Natomiast do 2021 r. spółka zmodernizuje i rozbuduje również instalację do produkcji kwasu azotowego. Łącznie na te trzy projekty spółka przeznaczy ponad 2,2 mld zł. Będą to największe tego typu inwestycje na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższych 5 lat.