PKN Orlen kładzie coraz większy nacisk na inwestycje, które mają dostosować grupę do wymagań gospodarki obiegu zamkniętego. – Odpowiednie zaprojektowanie produktu umożliwia szybkie i efektywne odzyskanie surowców oraz materiałów. Rezultatem wprowadzania nowych modeli biznesowych o obiegu zamkniętym jest obniżenie lub całkowita redukcja ekspozycji na ryzyko środowiska i klimatu, a także na rosnące koszty regulacyjne, zmniejszenie zużycia surowców oraz wzrost odporności na wzrost i zmiany ich cen – zauważa Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PKN Orlen.

Przyśpieszenie inwestycji

Dla koncernu szczególnie ważna jest w tej kwestii inwestycja dotycząca budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku (CBR). Dzięki niemu grupa chce rozwijać własne innowacyjne technologie i patenty m.in. w produkcji petrochemicznej, biopaliw, paliw ciekłych, asfaltów i olejów smarowych. To z kolei ma pozytywnie wpłynąć na tempo nowych inwestycji, przyspieszając ich realizację nawet o 1,5 roku.

– Obecnie zabudowywana jest konstrukcja najważniejszej części CBR, czyli Hali Odwzorowań i Pilotaży, aby w trakcie zimowych miesięcy można było prowadzić prace wewnątrz budynku. Hala o blisko 2 tys. mkw. zaawansowanej konstrukcyjnie i technologicznie powierzchni wyposażona będzie w liczne instalacje badawcze oraz pilotażowe – informuje Zakrzewska. Zapewnia, że prace budowlane przebiegają zgodnie z harmonogramem i tym samym otwarcie CBR powinno nastąpić pod koniec 2020 r. Orlen kontrakt na realizację tego projektu zawarł z Budimeksem w kwietniu. Wartość umowy wyniesie maksymalnie 167 mln zł. Z kolei łączna wartość całej inwestycji to około 184 mln zł.

Redukcja zanieczyszczeń

Do tej pory Orlen zrealizował kilka dużych projektów wpisujących się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego. Przykładem jest zabudowa instalacji do tzw. odzysku ciepła odpadowego spalin na instalacji DRW VI. Założeniem projektu było odzyskanie 17 GJ (gigadżul) ciepła i wykorzystanie go do podgrzania powietrza do spalania. Uzyskane w ten sposób ograniczenie zużycia paliw zmniejszyło emisję CO2 o blisko 8 tys. ton rocznie. Produkowane ciepło udaje się też odzyskiwać na tzw. instalacji hydrokrakingu.

– Na uwagę zasługuje również częściowe zamknięcie obiegu wodnego w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku, co w znacznym stopniu ogranicza zużycie wody oraz ilość generowanych ścieków przemysłowych – twierdzi Zakrzewska. Kolejny przykład to budowa instalacji odsiarczania spalin w Płocku, która poza redukcją emisji tlenków azotu i siarki oraz zmniejszeniem emisji pyłów pozwala na produkcję wysokiej jakości gipsu.