Portfele fundamentalne na marzec 2024 r. W lutym nie było łatwo wygrać z rynkiem

Wytypowane przed miesiącem przez analityków spółki przyniosły zyski, ale nie na tyle duże, by prześcignąć szeroki WIG. Czy pomysły inwestycyjne na marzec pozwolą pokonać rynek?

Publikacja: 05.03.2024 06:00

Portfele fundamentalne na marzec 2024 r. W lutym nie było łatwo wygrać z rynkiem

Foto: AdobeStock

Niedawno zakończony miesiąc okazał się bardzo udany dla posiadaczy akcji spółek z warszawskiego parkietu. Po styczniowym falstarcie w lutym na warszawską giełdę wróciły zwyżki, wynosząc główne indeksy na nowe szczyty trwającej już ponad 16 miesięcy hossy. W przypadku WIG było to ponad 83 tys. pkt, którego jednak nie udało się utrzymać. Mimo to,cały miesiąc wskaźnik ten zakończył prawie 6-proc. zwyżką. Tym razem prym na rynku wiodły duże i średnie spółki z bankami na czele. Małe spółki tym razem zostały nieco w tyle, ale jak pokazały wyniki ekspertów z domów maklerskich biorących udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych w lutym, także i w tym segmencie nie brakowało okazji do zarobku.

4,8 proc.

średnia stopa zwrotu ze wszystkich portfeli fundamentalnych w lutym. Dla porównania indeks szerokiego rynku WIG zyskał przez miesiąc 5,8 proc.

Typy ekspertów na marzec

Wytypowane przed miesiącem spółki w większości nie zawiodły naszych ekspertów, przynosząc większe lub mniejsze zyski ich portfelom (z jednym wyjątkiem). Najlepszą inwestycją wśród firm, które znalazły się w składzie lutowych portfeli były akcje Senektika. W ciągu minionego miesiąca można było na nich zarobić ponad 53 proc. Wzmożony popyt miał w dużej mierze związek z pozytywnymi informacjami ze spółki, która może się pochwalić imponującym tempem wzrostu w wyniku rozwoju rynku chirurgii robotycznej w krajach naszego regionu. Solidne dwucyfrowe stopy zwrotu przyniosły także wspomniane już wcześniej banki.

W marcu do istotnych przetasowań w składach portfeli nie doszło. Eksperci najwyraźniej wychodzą z założenia, że dobra passa ich spółek w tym miesiącu będzie kontynuowana. Tam, gdzie jednak pojawiły się zmiany, wynikały one z chęci zrealizowania przez ekspertów części zysków. To był główny argument przemawiający za pozbyciem się spółek z portfela.

Analizując propozycje na kolejny miesiąc, można zauważyć wśród typujących spadek zaufania do banków, które w lutym zanotowały solidny wzrost. Wśród firm z indeksu WIG20 na celowniku ekspertów znalazło się Asseco Poland, które niebawem jednak wypadnie z indeksu oraz CD Projekt i Orlen. Nie zabrakło też nowych propozycji z szerokiego rynku. W przypadku wielu spółek, które wpadły w oko naszym ekspertom, kluczowe znaczenie miał rozpoczęty właśnie sezon publikacji raportów za IV kwartał i cały 2023 rok (większość spółek jest jeszcze przed ich publikacją). Uwagę analityków zwróciły te podmioty, które dają nadzieję, że już wkrótce pokażą solidne rezultaty, będące potwierdzeniem optymistycznych oczekiwań.

Jedną z mocniej preferowanych branż nadal są producenci i dystrybutorzy gier wideo, którzy przez dłuższy czas mieli spory problem z przekonaniem do siebie inwestorów, będąc wyraźnie w tyle pod względem stóp zwrotu. Tym razem na celowniku typujących znalazły się oprócz wspomnianego już CD Projektu, także papiery mniejszych przedstawicieli branży gamingowej, jak Artifex Mundi czy Cyber Folks, którzy w ostatnich tygodniach ściągnęli na siebie uwagę rynku, wypracowując efektowne dwucyfrowe zwyżki od początku 2024 r.

Nieco większym zainteresowaniem cieszyły się spółki związane z branżą budowlaną (Torpol) oraz producenci materiałów budowlanych (Śnieżka). To właśnie wśród firm z tych sektorów eksperci upatrują największych beneficjentów napływu środków unijnych, które będą wspierały m.in inwestycje infrastrukturalne (inwestycje kolejowe) w kolejnych latach. Śnieżce dodatkowo będzie sprzyjać oczekiwane odbicie popytu na rynku remontowym.

Czytaj więcej

Portfel techniczny na marzec 2024 r.: analitycy chcą wygrać z rynkiem dzięki średnim firmom

Lutowe przebudzenie

W lutym zwyżki indeksów na warszawskiej giełdzie wyraźnie przyspieszyły, stwarzając biurom maklerskim biorącym udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych dogodne warunki do poprawy stóp zwrotu, które po pierwszym miesiącu tegorocznej rywalizacji nie wyglądały zbyt okazale. Nie wszystkie biura jednak w pełni z tego skorzystały. Średni wynik wszystkich portfeli fundamentalnych w lutym wyniósł 4,8 proc., co jednak nie wystarczyło na pokonanie rozpędzonego rynku. WIG w ubiegłym miesiącu zyskał bowiem prawie 6 proc.

Z piątki uczestników typujących do portfeli lepszym rezultatem od szerokiego rynku mogą się pochwalić jedynie analitycy Noble Securties. Udało im się wypracować rewelacyjną 14,9-proc. stopę zwrotu. Niewiele do pokonania rynku zabrakło ekspertom z BM BNP Paribas, z wynikiem 5,5 proc. na plusie. W pierwszej trójce lutego znaleźli się również eksperci z DM BDM, którzy wypracowali o 4,3 proc. zysku z portfela.

Dzięki lutowemu wynikowi na prowadzeniu w rywalizacji umocnili się analitycy Noble Securties, którzy od początku roku mogą się pochwalić stopą zwrotu sięgającą niemal 18 proc. Wyprzedzają ekspertów BM BNP Paribas, których tegoroczne inwestycje przełożyły się na prawie 7 proc. zysku. Na trzeciej pozycji plasują się analitycy z DM BDM z wynikiem na poziomie 3,9 proc.

Łącznie od początku 2024 roku portfele ekspertów uczestniczących w naszej rywalizacji wypracowały średnią stopę zwrotu wynoszącą prawie 4,9 proc. To wynik o 0,5 pkt proc. lepszy od wyniku indeksu WIG, który w tym samym okresie zanotował ok. 4,4 proc. wzrostu.

Opinie

Banki wróciły do łask i napędziły wzrosty krajowych indeksów

Sobiesław Kozłowski dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities

Po styczniowej zaskakującej słabości WIG20, szczególnie widocznej na tle silnego S&P 500, w lutym WIG20 dynamicznie rósł. Siła WIG czy WIG20 to głównie efekt rajdu na bankach. Fundamentalne katalizatory kontynuacji siły banków to wyniki lub szacunki wyników za IV kwartał 2023 r., perspektywy wyników na 2024 r., w tym głównie uwiarygodnienie tezy o mniejszej liczbie obniżek stóp w Polsce (a może nawet i braku obniżek w 2024 r.) oraz oczekiwanie niższych kosztów ryzyka w 2024 r. Co ciekawe ROE indeksu WIG-banki powrócił powyżej 15 proc., czyli poziomów sprzed 2007 r., gdy banki były wyceniane po cenie do wartości księgowej grubo powyżej 3x, podczas gdy aktualnie są handlowane z mnożnikiem na 1,5–1,6x. Bardzo silne momentum banków czy WIG20 wydaje się trudne do utrzymania – pozytywne czynniki zostały w znacznym stopniu zdyskontowane – poza potencjalnym umocnieniem złotego (kwestia KPO), co będzie zależało od globalnych nastrojów, w tym w szczególności wymowy posiedzenia EBC, Fedu oraz wyborów prezydenckich w Rosji i ich implikacji.

Fundamenty nadal przemawiają za polskimi akcjami

Michał Krajczewski kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego, BM BNP Paribas

Notowania krajowych akcji od wyborów wykazują relatywną siłę w porównaniu z innymi rynkami wschodzącymi czy rynkami europejskimi (a nawet amerykańskim S&P 500), co moim zdaniem jest sygnałem napływu kapitału zagranicznego do Polski i poprawy postrzegania naszego kraju. Ponadto pod kątem fundamentów mamy dwie sprzyjające kwestie. Są to cały czas niskie wyceny – jesteśmy notowani z dyskontem do innych rynków wschodzących, choć to dyskonto nie jest już tak duże jak rok temu. Warto zwrócić jednak uwagę, że jeszcze kilka lat temu byliśmy notowani nawet z premią do innych rynków wschodzących. Ponadto pozytywnie na wyniki spółek powinno działać wychodzenie krajowej gospodarki z cyklicznego dołka, koniunktura powinna więc sprzyjać rewizjom prognoz zysków w górę. Pewnym wsparciem są też napływy środków do PPK, choć czekamy jeszcze na większe napływy do TFI. Krajowe indeksy korzystają także z szerokiej hossy na rynkach zagranicznych, chociaż coraz silniejszy optymizm inwestorów może wskazywać na rosnące ryzyko krótkoterminowej korekty.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli fundamentalnych wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek z rynku głównego GPW wytypowanych przez ekspertów z biur i domów maklerskich uczestniczących w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały wszystkich spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Modyfikacje składu portfeli możliwe są raz w miesiącu, a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są wypłacane przez spółki dywidendy.

DM BDM

Wypadają z portfela:

GPW | Zamiana na spółki o lepszych perspektywach na najbliższe kwartały.

Wchodzą do portfela:

Śnieżka | Liczymy na dobre wyniki w kolejnych okresach. Rynek farb w Polsce ma za sobą trzy lata spadku wolumenów. Jednocześnie w II półroczu 2023 r. zaczęły pojawiać się sygnały odwrócenia tego trendu. Wskaźniki zaufania konsumentów poprawiają się, co powinno stymulować odbicie na rynku remontowym

GG Parkiet

BM BNP Paribas

Wypadają z portfela:

Dom Development | Realizacja zysków. Oczekujemy też stabilizacji kursu w obliczu niewiadomego terminu wprowadzenia kolejnych programów stymulujących rynek mieszkaniowy.

Wchodzą do portfela:

Torpol | Oczekujemy, że napływ do Polski środków z UE oraz prawdopodobna budowa infrastruktury związanej z CPK będą wspierały inwestycje infrastrukturalne w kolejnych latach – w szczególności na kolei, dzięki czemu spółka będzie mogła znacząco zwiększyć portfel zamówień i ponownie zwiększyć skalę biznesu.

GG Parkiet

BM Banku Millennium

Wypadają z portfela:

Orlen | Wymiana na spółki o lepszych perspektywach na najbliższe kwartały.

Wchodzą do portfela:

Artifex Mundi | Podawane przez spółki statystyki przychodów dają nadzieję na wzrost wyników finansowych.

GG Parkiet

Noble Securities

Wypadają z portfela:

Alior Bank, mBank, Millennium, PKO BP | Realizacja zysków.

Wchodzą do portfela:

Aplisens | Fundamenty krótkoterminowe słabsze, ale kurs stabilny.

Asseco Poland | Wypadnięcie z indeksu WIG20 to przejściowe zwiększenie podaży i szansa na doważenie średnio- i długoterminowych inwestorów; wskaźniki C/Z'24–25 = 13–11,4.

CD Projekt | Widzimy spore niedowartościowanie w długim terminie.

Orlen | Spółka nadmiernie przeceniona – z dużym dyskontem do porównywalnych podmiotów. Przecena z końca lutego najprawdopodobniej efektem szukania płynności w bankach (wzrost wagi w indeksach MSCI).

XTB | Dostrzegamy wciąż spory potencjał rozwoju.

GG Parkiet

DM XTB

Wypadają z portfela:

Atende | Wobec rozwoju sytuacji na szerszym rynku akcji zdecydowaliśmy się zamknąć pozycję na Atende. Obecnie widzimy większy potencjał w innych spółkach, które mogą potencjalnie zapewnić wyższą stopę zwrotu w nadchodzących miesiącach, a także po wynikach kwartalnych, których publikacja właśnie się rozpoczyna.

Wchodzą do portfela:

Cyber Folks | Perspektywa nowych produktów AI, wzrost ARPU i dodatkowy strumień przychodów z projektowania domen sugerują, że biznes Cyber Folks może czekać poprawa marż przy jednoczesnym wzroście przychodów. Spółkę możemy postawić w wąskim gronie potencjalnych beneficjentów skoku zainteresowania firmami technologicznymi, a wzrost cen akcji napędzany był jak dotąd faktyczną poprawą biznesu i skokowo większymi zyskami.

GG Parkiet

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty