Eksperci stawiają na niedowartościowane perełki

W maju nie wszystkie spółki spełniły pokładane w nich nadzieje, co znalazło odzwierciedlenie w mocno zróżnicowanych wynikach portfeli. Czy typy ekspertów na czerwiec okażą się trafione?

Publikacja: 01.06.2022 21:00

Eksperci stawiają na niedowartościowane perełki

Foto: Adobestock

W zakończonym niedawno miesiącu biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych poradziły sobie ze zmiennym szczęściem. Warunki do zarabiania na krajowym rynku akcji w tym okresie nie były bowiem specjalnie sprzyjające. Pierwsza połowa maja przebiegała po znakiem kontynuacji kwietniowej korekty, po czym za sprawą poprawy nastrojów na globalnych rynkach akcji nastąpiło odbicie, które pozwoliło częściowo odrobić poniesione straty. Dodatkowych emocji dostarczył inwestorom sezon publikacji raportów wynikowych za I kwartał, który obfitował zarówno w pozytywne, jak i negatywne zaskoczenia, co nie pozostało bez wpływu na notowania spółek. To wszystko przełożyło się na spore przetasowania w portfelach na czerwiec.

Typy na czerwiec

Typujący nie ustają w poszukiwaniach okazji, których nie brakuje wśród mocno przecenionych spółek z warszawskiego parkietu. W tym gronie można bowiem znaleźć firmy, których cena akcji nie ma pokrycia w solidnych fundamentach i perspektywie poprawy wyników, w czym duży udział miała tegoroczna korekta notowań.

Tym sposobem do grona czerwcowych faworytów dołączyły spółki energetyczne, których notowania w tym roku pozytywnie wyróżniają się na tle rynku. Eksperci zakładają, że korzystne otoczenie sektora będzie sprzyjać kontynuacji pozytywnego trendu ich akcji. Największe nadzieje pokładane są w papierach PGE i ZE PAK. Rekordowe są ceny energii i marże na wytwarzaniu z węgla brunatnego. – Spółki pochwaliły się rekordowymi wynikami po I kwartale 2022 r., nawet przy spreadach 60/70 proc. niższych niż obecnie. Dodatkowym argumentem są ich bardzo niskie wyceny – uzasadniają analitycy DM BDM.

Do łask wróciły spółki handlu detalicznego, które mają coraz lepsze warunki do odbudowy przychodów po pandemii. Sprzyja im powrót klientów do centrów handlowych. Dlatego spółki coraz śmielej stawiają na rozbudowę sieci sprzedaży. Eksperci upatrują w tym szansy dla wybranych spółek odzieżowych czy firm zarządzających sieciami restauracji, jak AmRest. – Koniec pandemii w Europie i chęć powrotu do starej normalności oznacza potencjał pozytywnego fundamentalnego zaskoczenia – przekonują analitycy Noble Securities.

Po dłuższej przerwie na celowniku biur maklerskich znów znalazły się papiery spółek budowlanych, za którymi przemawiają stosunkowo niskie wyceny i perspektywa odblokowania środków z Krajowego Plany Odbudowy. Stąd pojawienie się w portfelach takich przedstawicieli branży, jak Budimex czy Trakcja.

Pozytywnie w dalszym ciągu jest postrzegany XTB, który nadal może liczyć na zainteresowanie inwestorów. Broker jest jednym z największych beneficjentów wzrostu rynkowej zmienności. Większa aktywność inwestorów oraz napływ nowych klientów stwarzają korzystne warunki do poprawy wyników firmy. – Zmienność na rynkach sprzyja wynikom, nadmierne oczekiwania wobec Fedu są argumentem za wzrostem zmienności w drugiej połowie czerwca br. – wskazują analitycy Noble Securities.

Równocześnie z łask wypadli producenci i wydawcy gier wideo, z którymi do niedawna typujący wiązali spore nadzieje. Po fatalnym 2021 roku wciąż nie mogą przekonać do siebie inwestorów, czemu nie pomagają doniesienia o zmniejszeniu popytu na ich produkty po pandemii. Indeks sektorowy WIG-Gry tylko od początku stycznia bieżącego roku zniżkował już prawie 40 proc. i wciąż nie może znaleźć dna.

Mocne wyniki i atrakcyjne dywidendy

Najczęściej przytaczanym argumentem za wyborem spółki do portfela, oprócz niskiej wyceny wskaźnikowej, były tradycyjnie wyników finansowe, co ma związek z zakończonym właśnie sezonie publikacji wyników za I kwartał 2022 r. Pojawiło się całkiem sporo spółek, które zanotowały mocną poprawę i wypadły powyżej oczekiwań analityków. Argument ten przesądził o wyborze do portfeli m.in. Famuru, Grupy Kęty, XTB czy spółek surowcowych. Nasi typujący wychodzą z założenia, że solidne wyniki, poparte perspektywą ich poprawy w kolejnych okresach, powinny mieć pozytywny wpływ na wyceny firm.

Na przychylność typujących mogły też liczyć spółki mające w planach wypłatę dywidendy. W ostatnich miesiącach spora grupa firm przedstawiła swoje plany co do wypracowanych zysków, z których część ma trafić do akcjonariuszy. W wielu przypadkach zyski w 2021 roku znacząco się poprawiły, zwiększając możliwości spółek w zakresie wypłaty dywidendy. Biorąc pod uwagę wysokie wskaźniki stopy dywidendy, tegoroczne wypłaty zapowiadają się bardzo atrakcyjnie, co może stanowić mocny argument dla inwestorów.

Maj nie dla wszystkich udany

Wytypowane przed miesiącem spółki dały zarobić tylko wybranym portfelom. W maju swój stan posiadania poprawiły jedynie trzy spośród siedmiu biur maklerskich biorących udział w rywalizacji. Pozostali uczestnicy rywalizacji zakończyli miesiąc pod kreską. Uśredniona stopa zwrotu ze wszystkich siedmiu portfeli wypadła jednak w zakończonym miesiącu 1,1 proc. na plusie, podczas gdy indeks szerokiego rynku znalazł się minimalnie pod kreską.

W zakończonym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel zarządzany przez analityków z Millennium DM. Maj zamknęli oni ponad 10-proc. stopą zwrotu, wyprzedzając ekspertów z Haitong Banku i DM BDM, których portfele w ciągu miesiąca wypracowały zysk na poziomach odpowiednio 5,8 i 1,4 proc. Pozostali uczestnicy rywalizacji musieli się zadowolić skromniejszym zyskiem.

Po pięciu miesiącach tegorocznej rywalizacji z rynkiem dodatnią stopą zwrotu z inwestycji mogą się pochwalić wszystkie biura maklerskie. Na pozycji lidera umocnili się analitycy Millennium DM – od początku roku ich stopa zwrotu to ponad 40 proc. Wyprzedzają ekspertów DM BDM, których tegoroczne inwestycje przełożyły się na prawie 12 proc. zysku. Na trzeciej pozycji uplasowali się analitycy z Noble Securities, których portfel powiększył się o prawie 5 proc. Powody do zadowolenia mogą mieć także pozostali uczestnicy rywalizacji – wszystkie portfele wypracowały wyniki lepsze lub niewiele słabsze do rynku.

Łącznie od początku roku portfele naszych ekspertów mają dodatnią uśrednioną stopę zwrotu na poziomie prawie 1,6 proc. To wynik aż o 18,7 pkt proc. lepszy od wskaźnika WIG, który w tym samym czasie znalazł się ponad 17 proc. na minusie.

DM BDM

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ BoomBit, Bumech, PCC Rokita| Zmiana struktury portfela.

¶ PlayWay| Realizacja zysków.

Wchodzą do portfela:

¶ Famur | Mocna struktura wyników w I kwartale 2022 r. i znaczna poprawa perspektyw rozwoju spółki w obszarze fotowoltaiki po publikacji planu RePowerEU oraz zapowiadana transakcja sprzedaży pierwszego portfela 134 MW. Niska wycena dodatkowym atutem.

¶ KGHM | Beneficjent zniesienia ograniczeń pandemicznych w Chinach, a także przyśpieszonej transformacji energetycznej po wybuchu wojny w Ukrainie. Ceny miedzi w II kwartale niższe, ale korzystniejszy kurs dolara. Niska wycena.

¶ PGE, ZE PAK | Rekordowe ceny energii i marże na wytwarzaniu z węgla brunatnego (ponad 700 zł/MWh, wzrost o 350 proc. od początku br.). Spółki z rekordowymi wynikami po I kwartale 2022 r. nawet przy spreadach 60/70 proc. niższych niż obecnie. Bardzo niskie wyceny.

Haitong Bank

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Boryszew, Grupa Azoty | Realizacja zysków.

¶ Bogdanka, JSW, PGE | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ Asseco Poland | Bardzo mocna dynamika portfela zleceń, wysoka dywidenda.

¶ Mo-BRUK | Za spółką przemawiają dobre perspektywy funda- mentalne, korzystamy ze słabości jej kursu.

BM BNP Paribas

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ KGHM | Po majowym odbiciu notowań widzimy ograniczony potencjał wzrostu kursu spółki.

¶ Mo-Bruk | Zamiana na spółkę z większym potencjałem w krótkim terminie.

Wchodzą do portfela:

¶ Grupa Kęty | Doceniamy solidne wyniki za I kwartał 2022 r., oczekujemy kontynuacji poprawy rezultatów w następnych kwartałach. W obecnym otoczeniu rynkowym wsparciem dla kursu jest także wysoka stopa dywidendy.

¶ ZE PAK| Rosnące ceny energii mocno poprawiają marże na wytwarzaniu w najbliższych kwartałach, dodatkowo spółka mocno transformuje swój biznes w kierunku OZE, co nie jest naszym zdaniem odzwierciedlone w bieżącej wycenie rynkowej.

Millennium DM

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Boryszew| Realizacja zysków.

Wchodzą do portfela:

¶ PGNiG | Daje najlepszą wśród spółek z GPW ekspozycję na wysokie ceny węglowodorów.

DM Banku BPS

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Ailleron, BNP Paribas BP, CD Projekt, ING BSK, Unibep, Vigo System | Zamiana na atrakcyjniejsze walory.

Wchodzą do portfela:

¶ Monnari | Spodziewamy się poprawy nastawienia rynku do spółki z uwagi na dobre wyniki za I kwartał 2022 r. oraz planowaną ekspansję w zakresie nowych salonów sprzedaży.

¶ Trakcja | Potencjalny beneficjent uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Noble Securities

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ 11 bit studios, Allegro, Grupa Azoty, mBank, Ten Square Games, Tim | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ AmRest | Koniec pandemii w Europie i chęć powrotu do starej normalności – potencjał do pozytywnego fundamen- talnego zaskoczenia.

¶ Budimex | Spadek produkcji budowlano-montażowej sprzyja spadkowi presji cenowej podwykonawców – potencjał do pozytywnego zaskoczenia.

¶ Dom Development | Wskaźnik C/Z '22 = 9x, atrakcyjna stopa dywidendy wynosząca 9,7 proc., w krótkim terminie spółka nadmiernie przeceniona do fundamentów.

¶ Eurocash | Inflacja sprzyja poprawie marż, oczekiwana publikacja strategii do 2025 jest argumentem za poprawą sentymentu.

¶ XTB | Zmienność na rynkach sprzyja wynikom spółki, nad- mierne oczekiwania wobec Fedu są argumentem za wzrostem zmienności w drugiej połowie czerwca br.

DM TMS Brokers

Parkiet

Skład portfela DM TMS Brokers na czerwiec pozostaje bez zmian. Zostają w nim:

¶ Alior Bank |

¶ Allegro |

¶ Comarch |

¶ Elektrotim |

¶ Grodno |

¶ Neuca |

¶ Pekao |

¶ PKN Orlen |

Zasady budowy portfeli fundamentalnych:

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z domów maklerskich biorących udział w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dzie- sięciu). Rozliczenie inwesty- cji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględ- niane są dywidendy wypłaca- ne przez spółki.

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu" nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty