Udało się wprowadzić nowy system transakcyjny. Czy dzięki niemu uda się zwiększyć płynność na naszym rynku?
Wprowadzenie UTP było konieczne, ponieważ trzeba nadążać technologicznie za konkurencją. Profesjonalni inwestorzy potrzebują szybkich systemów. Jeszcze bardziej potrzebują jednak płynności, która jest jedną z podstawowych miar atrakcyjności rynku. Samo UTP nie wystarczy do wygenerowania dodatkowej płynności jeśli będziemy trwali przy obecnym cenniku giełdowym. Można powiedzieć, że UTP to wielki krok dla Giełdy i rynku regulowanego. Jednak z punktu widzenia całego rynku kapitałowego jest wiele innych kluczowych tematów. Teraz trzeba wykonać kolejny krok, który będzie polegał na dogłębnej rewizji opłat. Dopiero te dwa elementy przyciągną nowy rodzaj inwestorów wykorzystujących techniki szybkiego tradingu. Wprowadzenie UTP i obniżka opłat powinny iść w parze. Inaczej możliwości UTP nie będą w pełni wykorzystywane przez inwestorów, a nowy system będzie tylko dodatkowym kosztem domów maklerskich. Obniżka opłat tak, aby nasz parkiet był konkurencyjny wobec innych rynków w Europie, to konieczność. Trzeba pamiętać, że pomimo zmniejszenia opłat transakcyjnych z początkiem roku, obecnie giełda – po wdrożeniu UTP - jest dla domów maklerskich droższa w stosunku do ubiegłego roku. Obniżki opłat z początku br. nie rekompensują bowiem zwiększenia kosztów domów maklerskich z tytułu wprowadzenia i obsługi nowego systemu.
Dużo zamieszania było również wokół harmonogramu dnia giełdowego. Ostatecznie GPW zdecydowała się na skrócenie sesji o pół godziny. Satysfakcjonuje was to rozwiązanie?
Środowisko maklerskie zaakceptowało decyzję Zarządu GPW, jednak nie zmieniliśmy zdania, co do potrzeb naszych i inwestorów. Jest to rozwiązanie kompromisowe. Apelowaliśmy, żeby sesja była skrócona o godzinę i zamykała się o 16:30. Wynikało to z analiz i realnych oczekiwań inwestorów. Ten rynek, przy tej skali obrotów, nie potrzebuje tak długiej sesji. Wiemy o tym, bo na co dzień rozmawiamy z inwestorami, którzy są naszymi klientami, wobec których zarówno domy maklerskie jaki i giełda powinny pełnić służebną rolę. Mam nadzieję, że pod koniec roku wrócimy do tematu godzin sesji.