W tym roku spółki giełdowe hojnie dzielą się z akcjonariuszami zyskiem. Skarb Państwa z nadzorowanych przez siebie firm chce uzyskać ok. 6,4 mld zł. A w przyszłym? W ostatnich miesiącach na rynek trafiały sprzeczne informacje. Najpierw mówiono o kwocie zaledwie 2 mld zł. Potem o 3,5–4 mld zł. Aktualna wersja jest jeszcze inna. – W przyjętym przez Radę Ministrów projekcie ustawy budżetowej na rok 2014 zapisano, że wysokość dywidend od spółek z udziałem Skarbu Państwa w roku 2014 wyniesie 4,6 mld zł – informuje Agnieszka Jabłońska-Twaróg, rzeczniczka prasowa MSP. Dodaje, że resort co do zasady nie wskazuje konkretnych kwot oraz spółek, z których planuje pobór dywidendy, do momentu ich uchwalenia przez walne zgromadzenie. – Kwota planowanych przez ministerstwo dochodów z dywidend raczej nie zaskoczyła inwestorów. Oczywiście w zależności od kondycji i wyników spółek może nastąpić przesunięcie tej kwoty zarówno w jedną, jak i drugą stronę – komentuje Piotr Cieślak, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.