Reklama

W trudnych czasach firmy dywidendowe są na wagę złota

Na GPW będzie coraz trudniej zarabiać, bo marginalizacja roli OFE może negatywnie wpływać na wyceny spółek. Tym bardziej na znaczeniu zyskują te podmioty, które płacą solidne dywidendy.
W trudnych czasach firmy dywidendowe są na wagę złota

Foto: Bloomberg

W tym roku spółki giełdowe hojnie dzielą się z akcjonariuszami zyskiem. Skarb Państwa z nadzorowanych przez siebie firm chce uzyskać ok. 6,4 mld zł. A w przyszłym? W ostatnich miesiącach na rynek trafiały sprzeczne informacje. Najpierw mówiono o kwocie zaledwie 2 mld zł. Potem o 3,5–4 mld zł. Aktualna wersja jest jeszcze inna. – W przyjętym przez Radę Ministrów projekcie ustawy budżetowej na rok 2014 zapisano, że wysokość dywidend od spółek z udziałem Skarbu Państwa w roku 2014 wyniesie 4,6 mld zł – informuje Agnieszka Jabłońska-Twaróg, rzeczniczka prasowa MSP. Dodaje, że resort co do zasady nie wskazuje konkretnych kwot oraz spółek, z których planuje pobór dywidendy, do momentu ich uchwalenia przez walne zgromadzenie. – Kwota planowanych przez ministerstwo dochodów z dywidend raczej nie zaskoczyła inwestorów. Oczywiście w zależności od kondycji i wyników spółek może nastąpić przesunięcie tej kwoty zarówno w jedną, jak i drugą stronę – komentuje Piotr Cieślak, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Teraz kwartalna e‑prenumerata z rabatem 34%!

Obserwuj świat finansów i bądź gotowy na codzienne decyzje biznesowe.

Subskrybuj i zyskaj dostęp do aktualnych i sprawdzonych informacji, wnikliwych analiz, komentarzy ekspertów, prognoz i zestawień publikowanych wyłącznie w "Parkiecie".

Reklama
Reklama
Promowane treści
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama