Ranking najważniejszych na rynku

Kto rozdaje karty na polskim rynku kapitałowym? Branża finansowa wyłoniła czołową 15-tkę. Listę otwiera ...

Aktualizacja: 06.02.2017 23:11 Publikacja: 26.02.2015 00:01

Ranking najważniejszych na rynku

Foto: GG Parkiet

Stworzenie listy 15 najważniejszych dla polskiego rynku kapitałowego osób to trudne zadanie. Do tego stopnia, że część ankietowanych wycofała się z układania rankingu, tłumacząc, że nie czuje się na siłach.

Mimo to spróbowaliśmy. Można się zastanawiać, czy ktoś jest ważny czy nie. Ale wpływ, jaki wywarł na rozwój rynku kapitałowego w przeszłości, i wpływ, jaki wywiera na jego obecne działanie, pozostają bezdyskusyjne.

Bez niespodzianek na podium

Dlatego czołowe pozycje naszego zestawienia nie są zaskoczeniem. Największy wpływ na polski rynek kapitałowy mają dwie osoby – Paweł Tamborski, prezes GPW, i Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Ale oddziaływać na rynek można zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. O ile oczekiwania wobec tego pierwszego (bo na razie głównie o oczekiwania chodzi) są przede wszystkim pozytywne, o tyle szef nadzoru nie jest jednoznaczną postacią (szeryf ma zawsze wrogów). Wśród finansistów nie brak głosów, że powinien dążyć do uproszczenia regulacji krępujących podmioty rynku kapitałowego (szczegóły na kolejnych stronach).

Czarnym charakterem rynku kapitałowego jednomyślnie okrzyknięty został były minister finansów Jan Vincent-Rostowski. Czytelnikom „Parkietu" nie trzeba przypominać za co – odebranie Polakom połowy ich oszczędności emerytalnych i cofnięcie rynku kapitałowego w rozwoju o 10 lat.

Wśród najbardziej wpływowych osób rynku znalazło się dwóch przedsiębiorców – Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI i zarządzający funduszami (głosowali na niego nie tylko koledzy po fachu i analitycy, ale również prezesi dużych giełdowych spółek), oraz Leszek Czarnecki, twórca finansowego imperium (pokonał innych wielkich inwestorów, takich jak Roman Karkosik, Michał Sołowow i Zbigniew Jakubas). WIG20 reprezentuje Andrzej Klesyk, szef PZU, którego finansjera ceni za jakość zarządzania wprowadzoną do jednej z największych polskich spółek.

Najliczniejszą grupę wyróżnionych w naszym rankingu stanowią urzędnicy publiczni – oprócz wspomnianych Jakubiaka i Rostowskiego zdecydowany wpływ na funkcjonowanie branży finansowej w Polsce mają: Marek Belka, szef NBP (raczej pozytywny), Mateusz Szczurek, minister finansów (pozytywny), Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa (mieszany – dostało mu się za porażki w walce ze związkami zawodowymi), Wojciech Kowalczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa (mieszany).

Kolejną grupę stanowią ikony wolnego rynku – Leszek Balcerowicz i Wiesław Rozłucki (bezdyskusyjnie pozytywny). Kategorią samą w sobie jest Iwona Sroka, szefowa KDPW, jedyna kobieta w zestawieniu, bardzo pochlebnie oceniona przez finansistów za realizację ambitnych planów, zmiany systemu rozliczeniowego i odpowiadanie na potrzeby rynku.

Kiedyś w jednej drużynie, teraz po dwóch stronach barykady, znaleźli się Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich, oraz Grzegorz Zawada, były dyrektor DM PKO BP, obecnie wiceprezes GPW. Pierwszy – za reprezentowanie interesów brokerów w wyważony sposób, drugi za promowanie polskiego rynku kapitałowego na arenie międzynarodowej.

Osobistości poza rankingiem

W grupie ludzi wpływowych, którzy nie dostali się do czołowej piętnastki, szczególną uwagę warto poświęcić prezesom lub założycielom spółek giełdowych. To m.in. Rafał Brzoska (Integer), Marek Piechocki (LPP), Adam Góral (Asseco), Kazimierz Herba (Neuca), Zbigniew Jagiełło (PKO BP), Adam Kiciński (CD Projekt), Grzegorz Miechowski (11 bit studios), Mateusz Morawiecki (BZ WBK), Piotr Osiecki (Altus TFI), Marek Piechocki (LPP), Andrzej Przybyło (AB), Cezary Stypułkowski (mBank), Herbert Wirth (KGHM) i Wiesław Żyznowski (Mercator Medical).

[email protected]

[email protected]

Ludzie rynku 2015 | Jak powstało zestawienie

Do zarządzających funduszami, maklerów, analityków, instytucji rynku kapitałowego, a także przedstawicieli spółek z WIG30 przesłaliśmy prośbę o wskazanie maksymalnie 10 żyjących osób z Polski, które wywierają lub wywarły największy wpływ na nasz rynek kapitałowy. Dostaliśmy ponad 40 ankiet. Na ich podstawie ułożyliśmy ranking 15 najczęściej wymienianych nazwisk. Listę wszystkich osób, które ze względu na małą liczbę wskazań nie dostały się do najważniejszych 15, prezentujemy w ramce powyżej. Ankietowanym niczego nie sugerowaliśmy – każdy mógł wpisać, kogo chciał. Jako dziennikarze „Parkietu" nie braliśmy udziału w głosowaniu. Tym bardziej cieszy pojawienie się wśród wypływowych postaci rynku kapitałowego naszych redakcyjnych kolegów – Andrzeja Steca, naczelnego „Parkietu", i Pawła Sołtysa, wicenaczelnego „Bloomberg Businessweek".

Ranking rynku kapitałowego = Reputacja + Relacje

Dariusz Jarosz, prezes Martis CONSULTING

Kim są najważniejsi ludzie polskiego rynku kapitałowego? Czy można im ufać? Czy można im bez wahania powierzyć własne pieniądze? Czy powinni być pragmatykami czy bardziej wizjonerami? Czy można wycenić ich wartość?

To z pewnością ludzie o nietuzinkowej osobowości, którzy przez lata pracowali na to, co w świecie finansów jest najważniejsze – dobrą reputację. I dobrze wiemy, kto się nią cieszy wśród różnych kategorii uczestników rynku kapitałowego. A jest ich naprawdę wiele – od doradców prawnych i finansowych, maklerów, analityków i zarządzających aktywami aż po bankierów, brokerów, szefów różnych instytucji. Do tego należy dodać dziennikarzy finansowych, komentatorów i blogerów.

Co prawda pieniądze podobno lubią ciszę, ale w świecie internetowej rewolucji i wszechobecnych mediów, w tym społecznościowych, ten slogan wydaje się nieco zużyty.

Dlatego też budowana przez lata reputacja musi być uzupełniona dobrymi relacjami z otoczeniem. A te są dobre wówczas, gdy przede wszystkim potrafimy słuchać, wyciągać wnioski, argumentować, polemizować i przekonywać.

Głusi na dialog i krytykę nie zrealizują nawet najbardziej słusznych koncepcji, bo nie potrafią budować wartości oprócz własnego ego.

Najlepsi w naszym rankingu taką wartość właśnie budują, wartość polskiego rynku kapitałowego. Bo jego wartość to ludzie.

Liderzy powinni wziąć na siebie ciężar uzdrowienia rynku

Andrzej Stec, redaktor naczelny, „Parkiet"

Publikujemy dzisiaj listę najbardziej wpływowych ludzi polskiego rynku kapitałowego. Nie jest to klasyfikacja subiektywna. Maklerzy, analitycy, zarządzający oraz szefowie instytucji i spółek otrzymali ankietę „Parkietu" z prośbą o wskazanie liderów.

Nasz ranking to jedyne takie zestawienie w Polsce. Jednak celem nie jest tylko prezentacja nazwisk. „Parkiet" od miesięcy bije na alarm, wskazując, że kondycja rynku kapitałowego w Polsce się pogarsza: zmniejsza się płynność na giełdzie, spadają obroty, indeksy tkwią w marazmie (kłują w oczy zwłaszcza rekordy indeksów na Zachodzie), rynek pierwotny zamiera...

Abstrahując od przyczyn tego stanu (m.in. antyreforma OFE, ryzyko geopolityczne związane z wojną na Ukrainie), tak wyraźna koegzystencja słabego rynku i topniejącej bazy inwestorów uderza dotkliwie w kondycję polskiej gospodarki.

Giełda to nie spekulanci i hazard, jak próbowali przekonywać niektórzy „reformatorzy". Spółki przestały bowiem postrzegać rodzimy rynek kapitałowy jako miejsce pozyskiwania kapitału na rozwój. Przedsiębiorcy wybierają kredyty bankowe (nie wszyscy spełniają wymogi), starają się o ograniczone dotacje unijne, zerkają w stronę inwestorów z Londynu, Bukaresztu lub... rezygnują z inwestycji. Nasza giełda (kapitalizacja) w porównaniu chociażby z PKB czy łączną wartością inwestycji odbiega od giełd zachodnich. I ta dysproporcja jest coraz większa.

Wyłonieni dzisiaj liderzy mogą czuć się dumni z pozycji w rankingu, ale tylko przez minutę. Otrzymali czytelny komunikat z rynku, że cała branża w nich właśnie pokłada nadzieję, powierza im trudne i odpowiedzialne zadanie uzdrowienia rynku kapitałowego.

Dotychczas wyraźnie odczuwaliśmy brak liderów stojących ponad podziałami. Dzisiejszy ranking pokazuje, że mamy osoby obdarzone siłą i charyzmą, które – ufam – wyłonią wspólny mianownik, a następnie zaproponują i znajdą sposób, aby skutecznie wdrożyć konkretne, uzdrawiające zmiany.

Osoby wpływowe na rynku kapitałowym, które nie trafiły do czołówki (alfabetycznie)

- Maciej Bando, prezes URE

- Wojciech Białek, analityk CDM Pekao

- Rafał Brzoska, prezes Integera

- Grzegorz Chłopek, prezes ING PTE

- Jarosław Dominiak, prezes SII

- Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność"

- Adam Góral, prezes Asseco Poland

- Marcin Groniewski, prezes DM BZ WBK

- Robert Gwiazdowski, prezes Warsaw Enterprise Institute

- Kazimierz Herba, przewodniczący RN Neuki

- Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP

- Zbigniew Jakubas, inwestor

- Rafał Janczyk, zarządzający Aviva Investors TFI

- Adam Jasser, prezes UOKiK

- Mirosław Kachniewski, prezes SEG

- Jarosław Kaczyński, prezes PiS

- Roman Karkosik, inwestor

- Adam Kiciński, prezes CD Projekt

- Ewa Kopacz, premier

- Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej

- Jan Kulczyk, inwestor

- Wojciech Kwaśniak, zastępca przewodniczącego KNF

- Janusz Lewandowski, komisarz europejski ds. budżetu i programowania finansowego (do lipca 2014)

- Konrad Łapiński, zarządzający Total FIZ

- Grzegorz Miechowski, prezes 11 bit studios

- Mateusz Morawiecki, prezes BZ WBK

- Marcin Mrowiec, ekonomista Pekao

- Piotr Osiecki, prezes Altus TFI

- Jakub Papierski, wiceprezes PKO BP

- Janusz Piechociński, minister gospodarki

- Marek Piechocki, prezes LPP

- Andrzej Przybyło, prezes AB

- Paweł Pytel, prezes Aviva PTE

- Ernest Pytlarczyk, ekonomista mBanku

- Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego

- Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha

- Ludwik Sobolewski, prezes giełdy w Bukareszcie, b. prezes GPW

- Jacek Socha, wiceprezes PwC

- Michał Sołowow, inwestor

- Paweł Sołtys, zastępca redaktora naczelnego „Bloomberg Businessweek Polska"

- Stanisław Sołtysiński, prawnik

- Andrzej Stec, redaktor naczelny „Parkietu"

- Cezary Stypułkowski, prezes mBanku

- Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej

- Krzysztof Walenczak, dyrektor generalny Societe Generale Polska

- Marek Wierzbowski, wiceprezes Rady Giełdy

- Herbert Wirth, prezes KGHM

- Jakub Zabłocki, założyciel X-Trade Brokers

- Jarosław Zagórowski, były prezes JSW

- Piotr Zielonka, analityk Ipopema Securities

- Marek Zuber, ekonomista

- Marcin Żółtek, członek zarządu Aviva PTE

- Wiesław Żyznowski, prezes Mercator Medical

 

 

 

 

Parkiet PLUS
Obligacje w 2025 r. Plusy i minusy możliwych obniżek stóp procentowych
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Parkiet PLUS
Zyski zamienione w straty. Co poszło nie tak
Parkiet PLUS
Prezes Ireneusz Fąfara: To nie koniec radykalnych ruchów w Orlenie
Parkiet PLUS
Powyborcze roszady na giełdach
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Parkiet PLUS
Unijne regulacje wymuszą istotne zmiany na rynku biopaliw
Parkiet PLUS
Prezes Tauronu: Los starszych elektrowni nieznany. W Tauronie zwolnień nie będzie