Miniony tydzień przyniósł kontynuację spadków na warszawskiej giełdzie. Wszystkie czołowe indeksy: WIG, WIG20, mWIG40 i sWIG80 wyznaczyły nowe minima trwającego od maja trendu spadkowego. Na wykresach, zwłaszcza dzięki środowej zwyżce, pojawiły się jednak techniczne sygnały kupna. Czy bykom uda się je wykorzystać w tym tygodniu?
Najbardziej klarownie wygląda sygnał kupna na indeksie WIG. Wskaźnik dotarły bowiem w środę do poziomu 53 725 pkt, gdzie pokrywają się dwa ważne wsparcia – 50-proc. zniesienie Fibonacciego dla styczniowo-kwietniowej zwyżki oraz linia średniej kroczącej z 200 sesji. Bariera ta została wybroniona przez dużą świecę z białym korpusem i w porywach WIG wzrósł do 38,2-proc. zniesienia. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że oscylator RSI(14) jest bliski opuszczenia strefy wyprzedania (musi przebić od dołu pułap 30 pkt). Z punktu widzenia analizy technicznej szeroki rynek ma teraz sprzyjające warunki do odbicia i powrotu na ścieżkę zwyżek. Potwierdzeniem optymistycznego scenariusza będzie przebicie 38,2-proc. zniesienia (54 615 pkt), które powinno przynieść ruch do 55 735 pkt (23,6-proc. zniesienie) lub nawet do szczytu przy 57 460 pkt. Z kolei spadek WIG poniżej 53 725 pkt będzie sygnałem sprzedaży o zasięgu 52 850 pkt (61,8-proc. zniesienie).