Zmiany w przepisach regulujących działalność funduszy inwestycyjnych zbliżają się wielkimi krokami. Wymusi je wdrożenie do polskiego prawa unijnej dyrektywy MIFID II (ma zacząć obowiązywać z początkiem 2017 r.). Ta sytuacja – choć niewykluczone, że to również zasługa racjonalizatorskiej atmosfery towarzyszącej zbliżającym się wyborom parlamentarnym – sprawia, że zarządzający funduszami częściej niż zwykle zastanawiają się, co warto byłoby zmienić w zasadach gry.
Więcej informacji dla klientów
I tu zaskoczenie – jedna z najbardziej palących zmian, które chciałoby wprowadzić środowisko funduszowe, miałaby służyć przede wszystkim interesowi klientów. Chodzi o możliwość częstszego niż dwa razy do roku publikowania składników portfeli funduszy inwestycyjnych.
– Jednym z najmniej dla mnie zrozumiałych uregulowań ustawowych jest możliwość publikacji informacji o składnikach lokat funduszy wyłącznie dwa razy w roku, przy publikacji rocznych i półrocznych sprawozdań finansowych – rozkłada ręce członek zarządu jednego z TFI. – Ta sytuacja sprawia, że klient nie wie, co tak naprawdę kupuje. W imię wyższej przejrzystości rynku klienci powinni być częściej informowani o składnikach lokat – tłumaczy.
Nasi rozmówcy podkreślają, że restrykcyjne przepisy dotyczące informowania o składnikach portfeli dyskwalifikują polskie fundusze na arenie międzynarodowej. – Klienci zagraniczni, przyzwyczajeni do światowych standardów comiesięcznych publikacji bardzo szczegółowych danych dotyczących składu portfela (np. zmian alokacji pomiędzy klasy aktywów, największych pozycji w portfelu, ekspozycji geograficznej i sektorowej), w żaden sposób nie mogą zaakceptować polskiego standardu informowania tylko dwa razy w roku – przekonuje przedstawiciel jednej z firm funduszowych. – Dzisiaj łatwiej jest przeanalizować fundusz zagraniczny niż polski – zgadza się inny menedżer z branży.
Szybszy nadzór i niższe prowizje
Kolejne postulaty można pogrupować w dwa bloki. Pierwszy – najważniejszy, dotyczy współpracy TFI z Komisją Nadzoru Finansowego. Drugi – sprzedaży funduszy.