RENTA PIERWSZEŃSTWA
Generał wizytuje lazaret. Zwraca się do żołnierza:
– Co wam dolega?
– Hemoroidy, panie generale – odpowiada żołnierz.
– Co stosują? – troskliwie docieka generał.
Aktualizacja: 02.01.2016 10:57 Publikacja: 02.01.2016 10:57
Andrzej S. Nartowski
Foto: Archiwum
RENTA PIERWSZEŃSTWA
Generał wizytuje lazaret. Zwraca się do żołnierza:
– Co wam dolega?
– Hemoroidy, panie generale – odpowiada żołnierz.
– Co stosują? – troskliwie docieka generał.
– Pędzlowanie, panie generale.
– Macie jakieś życzenie?
– Nie, panie generale.
– A wam co dolega? – pyta generał następnego żołnierza.
– Hemoroidy, panie generale.
– Co stosują?
– Pędzlowanie, panie generale.
– Macie jakieś życzenie?
– Nie, panie generale.
– A wam, żołnierzu, co dolega? – zwraca się generał do chorego leżącego na łóżku najbardziej oddalonym od wejścia do sali.
– Garrrdło, panie generale – chrypi chory.
– Co stosują? – pyta generał.
– Pędzlowanie, panie generale.
– Macie jakieś życzenia? – zdawkowo pyta generał i spodziewając się przeczącej odpowiedzi, już odwraca się, by na czele asystującego mu orszaku opuścić salę, gdy słyszy wychrypiane z wysiłkiem potwierdzenie: – Tak, panie generale.
– A jakież to? – pyta zdziwiony generał.
– Panie generale, chciałbym prosić, żeby przy tym pędzlowaniu ode mnie zaczynali!
MORAŁ: Zawsze zabiegaj o pierwszeństwo! Pamiętaj, że daje ci ono dobrą pozycję startową na konkurencyjnym rynku.
MARKA
Działo się w Krakowie z początkiem lat sześćdziesiątych XX wieku. Do przewodniczącego Rady Okręgowej Zrzeszenia Studentów Polskich zgłosiła się delegacja studiujących na miejscowych uczelniach słuchaczy z krajów Trzeciego Świata. Zapowiedzieli, że nazajutrz będą protestować pod miejscowym konsulatem Francji przeciwko wojnie w Algierii. Poprosili o pomoc, która została im obiecana.
Aliści następnego dnia do przewodniczącego zadzwoniła Ważna Osoba z komitetu, by głosem pełnym powagi i troski zadać pytanie: – Co wy tam, u cholery, kombinujecie z jakimiś zagraniczniakami?
Przewodniczący zameldował: – Wyrażamy poparcie dla postępowych studentów z Trzeciego Świata solidaryzujących się ze słusznymi aspiracjami narodu algierskiego, prowadzącego w imię samostanowienia narodów walkę narodowowyzwoleńczą przeciwko imperializmowi francuskiemu, dopuszczającemu się w Algierii wyzysku, ludobójstwa, eksterminacji...
Ważna Osoba gniewnie przerwała potok słów przewodniczącego: – Ty mi tu nie...! Kierownictwu, do jasnej cholery, zależy na dobrych stosunkach z Francją, to jest sprawa naszej racji stanu. Opanuj się, Mnietek! Żadnej manifestacji pod konsulatem nie będzie, zrozumiano? Bo ja wam wszystkim nogi powyrywam!
Ważna Osoba nie omieszkała objaśnić, skąd owe nogi zostaną wyrwane. Brzmiało to groźnie. Pod siedzibą Rady Okręgowej zebrał się już spory tłum studentów obcokrajowców gotowych do zadymy pod konsulatem. Przewodniczący stanął na czele i żwawo poprowadził demonstrantów pod... Hotel Francuski. Tam przemówił ze swadą:
– Konsulatów francuskich jest mnóstwo. Są w każdym kraju. A Hotel Francuski jest jeden jedyny! Jedyny taki na świecie. Dlatego właśnie tu będziemy protestować.
Studenci pohałasowali pod hotelem. Któryś z gości pomachał im przyjaźnie przez okno. Demonstrację uznano za udaną. Nie doszło do skandalu dyplomatycznego. I wszyscy byli zadowoleni.
MORAŁ: Ty też stwórz markę, która będzie jedna jedyna na świecie!
NISZA
Dwaj młodzieńcy wynajęli kwaterę u górala. Jeden całymi dniami ugania się bez powodzenia za dziewczyną i obnosi swoje przygnębienie z powodu braku sukcesu, drugi zachowuje się normalnie. Do niego też po paru dniach zwraca się gospodarz z uwagą:
– A tyn was kulega, panocku, to taki cosik markotny jakby.
– Bo wiecie, gazdo, on rzeczywiście ma zmartwienie. Trafił na taką, co nie daje.
– Eeeiii, jakze to: nie daje? – dziwi się góral. – Ni mo takich, panocku. Kozda daje. Kozda jedna daje. Ino nie kozdemu!
MORAŁ: Nie zniechęcaj się początkowymi niepowodzeniami. Ufnie rozwijaj działalność, aż znajdziesz swoją niszę.
SYTUACJA KRYZYSOWA
Freddie Heineken, legendarny szef słynnego browaru, został kiedyś porwany dla okupu. Niewolę spędzał, cierpiąc upokarzające dolegliwości, przykuty do kaloryfera w ciemnej, zimnej, wilgotnej piwnicy. Kiedy odzyskał wolność, zapytano go, jak traktowali go porywacze.
– Och, traktowali mnie dobrze – odparł Heineken. I wyjaśnił, w czym rzecz: – Przecież nie kazali pić carlsberga!
MORAŁ: Nawet z sytuacji kryzysowej możesz wydobyć dla swojej marki pierwiastek przewagi konkurencyjnej.
RETENCJA
Ten osobliwy termin wywodzi się od angielskiego czasownika retain oznaczającego „utrzymywać", „zatrzymywać".
Na lekcji religii dzieci rozważają, jak człowiek dostaje się do nieba. Przeważa wśród nich pogląd, że pierwsze dostają się tam dłonie, ponieważ bywają często składane do modlitwy. Tylko mały Jasiu jest innego zdania:
– Najpierw wchodzą nogi. Bo kiedyś w nocy rodzice hałasowali, więc zajrzałem do ich sypialni. Mama trzymała już nogi wysoko, wysoko w górze. I cały czas krzyczała: „O Boże, dochodzę! Boże, dochodzę!". I gdyby jej tata raz po raz nie przyszpilał, to byśmy ją stracili.
MORAŁ: Marketingowcy wiedzą, że aby zatrzymać klienta gotowego przejść do konkurencji, trzeba go mocno przyszpilić.
WIZERUNEK
– Czy te kąpiele błotne, które zaleciłem małżonce, pomagają?
– Owszem, z początku tak, panie doktorze. Ale już po dwóch dniach błoto odpada.
MORAŁ: Nie można wykreować korzystnego wizerunku raz na zawsze. Trzeba nad nim wytrwale pracować, doskonalić go, stale odnawiać.
MARKETING
Na zatłoczonej rzymskiej ulicy siedzą pod kościołem, nieopodal siebie, dwaj żebracy. Jeden postawił przed sobą całkiem pokaźny krzyż, drugi występuje spoza gwiazdy Dawida. Wielu przechodniów, ogarnąwszy okiem sytuację, wrzuca pieniądze, czasem wcale spore, do czapki żebraka od krzyża, nikt nie okazuje miłosierdzia żebrakowi od gwiazdy Dawida.
Nadchodzi ksiądz poczciwina. Obserwuje przez chwilę sceny przed kościołem, po czym podchodzi do żebraka spoza gwiazdy i tako mu rzecze:
– Dobry człowieku, całkiem źle oceniasz swoje szanse. To katolicki kraj. To arcykatolickie miasto. Symbol, pod którym szukasz miłosierdzia, nie budzi tu emocji, dlatego twoja czapka jest pusta. I zapewne tak zostanie! Ale spójrz na tego nieszczęśnika: on, odwołując się do krzyża, zebrał już całą czapkę pieniędzy. Wielu przechodniów ofiarowało mu szczodry datek zapewne nie z potrzeby serca, ale na przekór tobie i twojemu symbolowi. Siedząc tu, nic nie wskórasz, tylko działasz ludziom na nerwy i napędzasz klientelę konkurentowi...
Ksiądz poczciwina pobłogosławił pechowego żebraka i odszedł, a wtedy żebrak zwrócił się do drugiego: – Mosze, a widziałeś, jaką on miał wytartą sutannę? A zauważyłeś te niepodzelowane buty? I pomyśl tylko, taki biedaczyna chce uczyć braci Goldbergów, jak robić interesy!
MORAŁ: Zaufaj specom od marketingu. Oni rozumieją prawa rynku, dzięki czemu możesz sporo zarobić, nawet jeżeli niektóre ich projekty wydadzą ci się dyskusyjne.
MYSTERY CLIENT
Mystery client to ktoś, kto anonimowo ocenia jakość usługi lub obsługi i wystawia noty.
Po kolejnej awanturze pani zadecydowała: – Józia dostanie odprawę i już jej nie ma. Furda mi z domu!
– Ale co pani pocznie? – pyta Józia. – Przecież pani nie umie prać, sprzątać, gotować. Jak mnie nie było, a pan chciał jajko na miękko, gotowała je pani godzinę, dziwiąc się, że jeszcze jest twarde. Beze mnie pani nie da sobie rady.
– Niech już Józia się nie przecenia – mówi cierpko pani.
– Ja? Przeceniam się? A skądże. Ja tylko znam swoją wartość – oświadcza Józia. – Bo ja na przykład wiem, że jestem od pani lepsza w łóżku. Nie-po-rów-na-nie lepsza!
– Mój mąż tak Józi powiedział? – docieka pani.
– Nie, proszę pani. Listonosz.
MORAŁ: Nawet nie wiesz, kto i kiedy ocenia jakość świadczonych przez ciebie usług.
PROGRAM LOJALNOŚCIOWY
Soho, londyńska dzielnica rozrywki. Noc późna czasu Greenwich. Z baru wytaczają się dwaj mężczyźni pogrążeni w głośnym sporze. Po chwili cała ulica wie, że pasjonuje ich tematyka końca świata. A zwłaszcza kwestia, czy Bóg zstąpi we własnej osobie na ziemię.
Zbliża się ku nim przechodzień. Kategorycznie rozstrzyga ich spór: – Bóg już zzssttąpił... I to ja nim jessttem.
Dostrzegając głęboką nieufność na twarzach pasjonatów, przechodzień podchodzi do bramy najbliższej kamienicy i naciska dzwonek, przy którym widnieje zwięzła informacja: „Susy". – Ssami zzobaczcie – mówi.
Niezadługo otwiera się okno na pierwszym piętrze, wychyla się z niego kobieta ubrana niedbale, jeżeli w ogóle, rozgląda się, dostrzega dzwoniącego i woła na jego widok: – Boże! To znowu ty?
MORAŁ: Wiernym klientom należy udostępnić uczestnictwo w programie lojalnościowym, który wprawi ich w boskie samopoczucie.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET
Wygaszenie starszych elektrowni nie oznacza zwolnień ani opuszczenia naszych lokalizacji. W tych miejscach będziemy budować nowe źródła wytwórcze lub je komercjalizować w inny sposób – mówi Grzegorz Lot, prezes Tauronu.
W sobotę 23 listopada notowania bitcoina doszły do rekordowych 99,73 tys. USD, by w kolejnych dniach spaść poniżej 91 tys. USD, a następnie się odbić. W czwartek po południu za bitcoina płacono 95 tys. USD. Analitycy wskazywali, że kurs najpopularniejszej kryptowaluty może dojść do 100 tys. USD nawet w ciągu nadchodzących dni.
– Po stronie podaży dane w III kwartale były przyzwoite – mówi Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Firmy oraz inwestorzy z branży wirtualnych aktywów mocno zainwestowały zarówno w kampanię prezydencką Donalda Trumpa, jak i w wyścigi wyborcze w poszczególnych okręgach do Senatu oraz Izby Reprezentantów. To się im bardzo mocno opłaciło.
Przedsiębiorstwa w Polsce doświadczyły wzrostu kosztów działalności i musiały sobie z nimi radzić, często odkładając inwestycje w ICT. Czy ograniczając wydatki na ten cel firmy postępowały racjonalnie?
PKB Polski urósł w trzecim kwartale o 2,7 proc. rok do roku, obniżył się natomiast o 0,1 proc. względem drugiego kwartału br. – podał w czwartek GUS. Zaskoczyła struktura PKB – słabość eksportu, inwestycji i konsumpcji oraz duży wzrost zapasów.
GPW chce wrócić do korzeni. Giełda znów przede wszystkim ma być giełdą, której jednym z fundamentów będą inwestorzy – tak w skrócie można opisać strategiczne kierunki rozwoju operatora rynku na lata 2025–2027.
Akcje przetwórcy aluminium są niedowartościowane – uważają eksperci Trigon DM.
Liczbę ofert ratują firmy z NewConnect, a wartość – Żabka. W tle jednak widać dużą niemoc polskiego rynku IPO. Jaki będzie 2025 r.?
Czynników pozytywnych jest kilka, niektóre muszą się nałożyć wspólnie. Będąc umiarkowanym optymistą, można założyć, że WIG ma dużą szansę osiągnąć 100 tys. pkt w 2025 r. – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI, będzie gościem Dariusza Wieczorka w dzisiejszym programie „Prosto z Parkietu”. Rozmowa o 12.00.
Spółka przeniosła swoje notowania z NewConnect. Planuje dalszy rozwój biznesu w branży kosmetycznej.
Niemal cały dzień wskaźnik największych firm pozostawał pod kreską spadając przejściowo do 2288 pkt. Przed 16.00 wybił się na plus i po godzinie przeciągania liny zamknął się zyskując skromne 0,07 proc.
Wtorkowe notowania na rynku warszawskim skończyły się kosmetycznymi zmianami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł 0,07 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,02 procent.
WIG20 wzrósł w poniedziałek o 0,3 proc. do 2316 pkt. Ale chyba w powietrzu wisi korekta ostatnich zwyżek.
W zeszłym roku zatrudnienie cięli i robili odpisy producenci gier mobilnych. Teraz przyszedł czas na pozostałych. W środę rynkiem zatrzęsła informacja od 11 bit studios.
Niespodziewanie prezes NBP Adam Glapiński przewrotnie przesunął perspektywę powrotu do obniżek stóp procentowych na 2026 rok.
Zbliżający się koniec grudnia to dobry czas na podsumowanie mijającego roku. Żeby to zrobić, cofnijmy się jednak o 12 miesięcy.
Enea, która opublikowała strategię do 2035 r., chciałaby przenieść elektrownie węglowe o mocy ok. 900 MW do tzw. zimnej rezerwy. Jednak nie było to konsultowane z rządem.
Inflacja za oceanem była zgodna z oczekiwaniami i utwierdziła inwestorów w przekonaniu, że za tydzień Fed zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp.
W listopadzie napływy do funduszy obligacji wyraźnie się zmniejszyły. Co ciekawe, był to najlepszy w tym roku miesiąc funduszy akcji.
Przy rekordowych zyskach w 2024 r. akcjonariusze banków mogą liczyć na wypłaty liczone łącznie w dziesiątkach miliardów złotych. W przeliczeniu na akcję największe mogą być dywidendy Santander BP czy ING BSK – prognozują analitycy.
Nowa linia o mocy 1 tys. t na dobę powstała za 300 mln zł. Wkrótce ruszy czwarta instalacja neutralizacji o zdolności 1,3 tys. t na dobę. Dzięki nim Azoty zwiększą moce produkcyjne w zakresie nawozów granulowanych.
Ponad 70 proc. pracy w branży finansowej może być w pełni wykonywane przez sztuczną inteligencję lub przy jej wsparciu – wynik z raportu Accenture.
Po medialnej burzy dwie prywatne stacje telewizyjne w Polsce trafią na listę spółek, których sprzedaż może zablokować rząd.
Polski broker w listopadzie wypadł z pierwszej trójki najaktywniejszych pośredników na GPW. Zagranica znów pokazała moc.
Inflacja nie jest już postrzegana jako problem. Znacznie poważniejszym zagrożeniem dla Polski jest m.in. sytuacja zewnętrzna.
Eksperci kilku czołowych biur maklerskich przedstawili strategie inwestycyjne na 2025 rok, wskazując jednocześnie faworytów wśród krajowych spółek.
Sztandarowa inwestycja byłego zarządu Orlenu została zatrzymana. Powodem jest brak rentowności. Na bazie tego, co już powstało, będzie realizowane przedsięwzięcie o nazwie Nowa Chemia. Ma być zyskowne. Nowy zakład ruszy najwcześniej w 2030 r.
Inflacja konsumencka była zgodna z prognozami. Rynek spodziewa się więc, że Fed obetnie stopy w grudniu, ale w styczniu raczej nie zmieni ich poziomu.
Z prawdziwą unią rynków kapitałowych będziemy mieli do czynienia dopiero wówczas, kiedy inwestor indywidualny z dowolnego kraju unijnego będzie mógł kupić akcje dowolnej małej spółki notowanej na jakimkolwiek rynku unijnym w prosty i tani sposób.
Liczbę ofert ratują firmy z NewConnect, a wartość – Żabka. W tle jednak widać dużą niemoc polskiego rynku IPO. Jaki będzie 2025 r.?
Victoria Dom przydzieliła 128 inwestorom 86 277sztuk obligacji z planowanej na 100 tys. emisji serii Z o wartości 1 tys. zł każda i łącznej wartości 86,28 mln zł, podała spółka.
Środowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyły się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 0,91 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 0,70 procent.
Polskie akcje wracają do spadków. WIG20 stracił w środę 0,91 proc. i zakończył sesję poniżej 2300 pkt. Na innych rynkach było zielono.
Inflacja konsumencka w USA była w listopadzie zgodna z prognozami. Rynek spodziewa się więc, że Fed obetnie stopy w grudniu, ale w styczniu raczej nie zmieni ich poziomu.
Czynników pozytywnych jest kilka, niektóre muszą się nałożyć wspólnie. Będąc umiarkowanym optymistą, można założyć, że WIG ma dużą szansę osiągnąć 100 tys. pkt w 2025 r. – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Ruszyła analiza jednego z projektów, co może skutkować dużym odpisem. Wszystko wskazuje, że chodzi o „P8”. - Inwestorzy powinni przygotować się na najgorszy scenariusz, czyli zamknięcie projektu - uważa Krzysztof Tkocz, analityk DM BDM
Grupa Enea szacuje, że jej nakłady inwestycyjne wyniosą około 107,5 mld zł w latach 2024-2035 – poinformowała spółka w komunikacie dotyczącym nowej strategii, do 2035 r., zatwierdzonej przez radę nadzorczą. Spółka zakłada, że część elektrowni węglowych Grupy przejdzie do tzw. rezerwy zimnej, ale na razie z rządem na ten temat nie rozmawiała. Prezes Enei mówił w tym kontekście o wschodniej flance w energetyce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas