W lipcu tego roku na każdy tysiąc bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach przypadało 119 zgłoszonych tam ofert pracy i aktywizacji zawodowej. To rekord wszech czasów. Rekordy biła też w I półroczu liczba ofert pracy opublikowanych w internecie (w czerwcu było ich ponad 170 tys.), podobnie jak liczba nieobsadzonych miejsc pracy, czyli wakatów. Niskie bezrobocie i najlepsza od lat koniunktura na rynku pracy – coraz więcej ekspertów mówi o czasach rynku pracownika – sprzyjają nie tylko kandydatom do zatrudnienia.
Drugim wygranym są firmy specjalizujące się w szeroko rozumianych usługach HR. W tym portale rekrutacyjne, gdzie – jak wynika z naszych informacji – stawki za publikację ogłoszeń są teraz dwu–trzykrotnie wyższe niż przed rokiem, a klienci, chcąc się wyróżnić, często dokupują dodatkowe usługi.
Napływ inwestorów
– Coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę, że teraz trzeba zabiegać o uwagę kandydata – twierdzi Marek Jurkiewicz, dyrektor serwisu InfoPraca.pl, gdzie ogłoszeniodawcy chętnie korzystają z wprowadzonej w tym roku usługi e-marketingowego wsparcia ofert. Rosnący w dwucyfrowym tempie rynek internetowych ogłoszeń o pracę stał się na tyle atrakcyjny, że skusił potentata ogłoszeń lokalnych OLX, który od zeszłego roku intensywnie rozwija serwis OLX-praca. Z rozwoju usług HR korzysta także odnowiony portal Kariera.pl, który od 2017 r. działa w nowej formule, jako wspólny projekt Gremi Media (wydawcy „Rzeczpospolitej" i „Parkietu") oraz grupy Work Service. – W odróżnieniu od typowych portali rekrutacyjnych pomagamy zrobić karierę także osobom, które nie szukają pracy – zaznacza Wojciech Wdowiak, dyrektor generalny Kariera.pl.
Atrakcyjność polskiego rynku rekrutacji potwierdza też ogłoszona w czerwcu inwestycja amerykańskiego funduszu TCV z Doliny Krzemowej. W transakcji wycenianej na 1,5 mld zł objął on mniejszościowy pakiet akcji Grupy Pracuj, właściciela portalu Pracuj.pl – krajowego potentata e-rekrutacji specjalistów i menedżerów. Jej przychody przekroczyły w ubiegłym roku 200 mln zł i były czterokrotnie wyższe niż w 2010 r.
Przybywa klientów...
Na rynku pracownika korzystają też biznesowe portale społecznościowe (w tym globalny LinkedIn i krajowy GoldenLine), które coraz mocniej rozwijają i promują swoje usługi rekrutacyjne, publikując też oferty pracy. GoldenLine, który oferuje pracodawcom i rekruterom dostęp do 2,5 mln profili zawodowych swoich użytkowników, od czerwca zarabia też na nowej usłudze Jobile, obiecując dzięki niej szybszą i bardziej efektywną rekrutację kandydatów.