Programy motywacyjne są skutecznym sposobem wynagradzania i wiązania ze spółką kluczowych pracowników. Z reguły otrzymują oni bonus w formie warrantów, akcji lub opcji na akcje. Realizacja bonusu jest uzależniona od spełnienia określonych warunków dotyczących np. wyników finansowych czy zachowania kursu akcji na giełdzie.
Motywowanie kadry zarządzającej
– Cele stawiane kadrze zarządzającej najczęściej dotyczą osiągnięcia w danym roku założonych z góry wartości przez kluczowe zmienne finansowe. Spotykane są również plany motywacyjne, w których efektywna wysokość dodatkowego wynagrodzenia zależy od kształtowania się kursu akcji spółki. Dobór konkretnego rozwiązania może być różny i powinien zależeć od specyfiki przedsiębiorstwa. W przypadku typowego podmiotu prowadzącego działalność produkcyjną pierwszy wariant może okazać się skuteczniejszy, z kolei w przypadku spółek prowadzących działalność inwestycyjną właściwszym miernikiem skuteczności managementu będzie cena akcji – wyjaśnia Dawid Stolarek, doradca inwestycyjny w EFIX DM.
Jak podkreślają eksperci, kryterium wynikowe powinno mieć najwyższą wagę, gdyż na nie zarząd ma największy bezpośredni wpływ. Aby uniknąć ryzyka manipulacji wynikami, ważne jest, aby wdrażane rozwiązania oparte były na skumulowanym wzroście wyników (zysku netto, EBITDA) w kilkuletnim okresie przy dodatkowych założeniach, jak np. maksymalny poziom długu netto do EBITDA czy też utrzymanie minimalnych poziomów ROE.
By program motywacyjny spełniał swoje zadanie i dawał dodatkową wartość, powinien obejmować nie tylko zarząd, ale też szeroko rozumianą kadrę kierowniczą, także w spółkach zależnych. – Kluczowe jest określenie właściwej grupy osób, do której będzie skierowany program, czasu jego trwania oraz wyrażonych w sposób liczbowy celów, które uprawniają do otrzymania subskrybowanych na zasadach preferencyjnych akcji. Cele powinny być ambitne, ale możliwe do osiągnięcia, a wynagrodzenie atrakcyjne, ale nieprowadzące do nieuzasadnionego transferu majątku – zwraca uwagę Dawid Stolarek.
Liczy się poprawa wyników
Część spółek stawia swoim menedżerom stosunkowo proste warunki. Zwykle dotyczą one realizacji określonych założeń dotyczących wyników finansowych. Najczęściej spotykanym kryterium jest określona wartość zysku netto lub EBITDA. Warunkiem może być wypracowanie odpowiedniego wyników w kolejnych latach lub sumy zysków na przestrzeni kilku lat z rzędu.