Jeśli chodzi o wyzwania regulacyjne, jednym z najważniejszych projektów jest proces autoryzacji KDPW, który ma potwierdzić naszą silną pozycję nie tylko na rynku lokalnym, ale przede wszystkim międzynarodowym. Proszę bowiem pamiętać, że na chwilę obecną sześć europejskich depozytów uzyskało autoryzację. Widać więc, że w tym zakresie jest pewna rzadkość i unikalność. Z drugiej strony czeka nas bardzo duże nowe wyzwanie związane z rejestracją niepublicznych obligacji korporacyjnych oraz z rejestrem akcjonariuszy.
No właśnie, czy to jest wyzwanie, a może po prostu konieczność usprawnienia funkcjonowania rynku obligacji?
Dla nas jako instytucji na pewno jest to swoiste wyzwanie techniczne i organizacyjne. Mogę jednak powiedzieć, że KDPW jest do tego gotowy. Oczywiście, mam świadomość pojawiających się głosów krytycznych w sprawie rejestru, związanych ze wzrostem kosztów na rynku czy czasem rejestracji papierów. To są zrozumiałe obawy rynku, natomiast ustawodawca nakłada na naszą instytucję taki obowiązek, który wynika z potrzeby zapewnienia transparentności i bezpieczeństwa obrotu tym instrumentem, szczególnie w kontekście ostatnich wydarzeń. My z taką argumentacją ustawodawcy się zgadzamy i przygotowujemy przyjazne dla rynku rozwiązania.
Czyli jeśli pomysł stworzenia rejestru zostanie oficjalnie przyjęty, wy jesteście gotowi do tego, by go uruchomić?
Tak, mogę potwierdzić, że jesteśmy gotowi do tego, aby prowadzić rejestr obligacji niepublicznych. Współpracujemy chociażby z Ministerstwem Finansów w zakresie zapisów, które powinny w najbardziej przyjazny sposób zapewnić uczestnikom rynku możliwość rejestrowania papierów. Z drugiej strony bardzo blisko współpracujemy także z samymi uczestnikami rynku, tak aby wypracować jak najlepsze rozwiązania. Chciałbym jednak jeszcze raz zapewnić, że KDPW od strony organizacyjnej i technicznej jest gotowy, i uważam, że obawy podnoszone na rynku są po prostu nieuzasadnione. Warto dodać, że nie postrzegamy tego jako możliwości dodatkowego zarobku, ale bardziej chcemy spełnić swoją rolę jako instytucja infrastrukturalna rynku. Mamy zapewnić sprawność i efektywność kosztową, a sam rejestr ma zapewnić przejrzystość, a przez to także większe bezpieczeństwo.
Czy prace przy rejestrze nie sprawią, że KDPW odejdzie od innych pomysłów rozwojowych?