KDPW chce pomóc w ożywieniu programów lojalnościowych

KDPW wprowadza zmiany w aplikacji "Identyfikacja akcjonariuszy". Ma to ułatwić tworzenie programów lojalnościowych dla akcjonariuszy spółek.

Publikacja: 09.09.2024 13:24

KDPW chce pomóc w ożywieniu programów lojalnościowych

Foto: Fotorzepa/Cezary Piwowarski

Zmiany mają wejść w życie 16 września.  Dzięki zmianom wprowadzonym w aplikacji spółki giełdowe zyskują możliwość:

  • ustanowienia zlecenia stałego, dzięki któremu w sposób cykliczny lub w z góry zaplanowanym terminie / terminach otrzymają informację o swoich akcjonariuszach
  • filtrowania danych raportu w celu otrzymywania pożądanego zestawu informacji wyłącznie o osobach, które spełniają kryteria udziału w programie lojalnościowym, bez potrzeby przetwarzania przez emitenta nadmiarowych danych o wszystkich akcjonariuszach spółki.

Jak przekonuje KDPW nowe rozwiązania ułatwią prowadzenie i zarządzanie programami lojalnościowymi dla akcjonariuszy, pozwalając na okresową weryfikację stanu posiadania akcjonariuszy i związaną z tym weryfikację spełniania warunków uczestnictwa w programie lojalnościowym.

Zlecenia stałe w KDPW

Spółka ma możliwość ustanowienia dyspozycji automatycznego składania wniosków o ujawnienie tożsamości akcjonariuszy z dwoma opcjami doboru częstotliwości składania wniosków:  cykliczne, w interwałach: co miesiąc, trzy miesiące lub sześć miesięcy albo  w nieregularnych odstępach czasu poprzez wybór jednej bądź wielu dat z kalendarza.

Wniosek składany na podstawie zlecenia stałego jest tworzony i wysyłany przez system przed wyznaczonym przez spółkę w ramach zlecenia stałego dniem ustalenia tożsamości akcjonariuszy. Zlecenie może zostać odwołane w każdym momencie po jego ustanowieniu.

Czytaj więcej

Gdzie są inwestorzy indywidualni?

Filtrowanie zakresu danych o akcjonariuszach

Spółka ma też możliwość pobrania raportu o akcjonariuszach z zestawem danych potrzebnym do obsługi programu lojalnościowego, w formacie xlsx oraz na ekranie w aplikacji, za pomocą:  szablonu KDPW zawierającego propozycję najbardziej kluczowych danych o akcjonariuszach, które mogą być wykorzystywane na potrzeby obsługi programów lojalnościowych lub  samodzielnie zdefiniowanego zakresu danych o akcjonariuszach, potrzebnych do obsługi programu lojalnościowego zgodnie ze specyfiką danego programu (szablon emitenta).

Szablon KDPW dotyczy danych osób fizycznych (rezydenci RP, właściciele prawni). Zawiera kryteria selekcji danych o akcjonariuszach takich jak: imię i nazwisko, email, dane adresowe, identyfikator, liczba akcji. Opcjonalnie spółka ma możliwość otrzymania listy akcjonariuszy, którzy posiadają jedynie określoną przez spółkę liczbę posiadanych akcji znajdujących się na wszystkich rachunkach p.w. danego akcjonariusza (możliwość wskazania wartości minimalnej, maksymalnej lub przedziału stanu posiadania).

Szablony emitenta mogą być tworzone poprzez ich samodzielne zdefiniowanie za pomocą funkcji „utwórz nowy szablon” lub poprzez kopiowanie istniejących szablonów. Szablon emitenta może być zapisywany, modyfikowany i wykorzystywany do generowania raportów do kolejnych wniosków o identyfikację akcjonariuszy.

Aplikacja KDPW „Identyfikacja akcjonariuszy” dostępna jest online, co umożliwia spółce wygodne korzystanie z niej w dowolnym miejscu i czasie. Rozwiązanie działa w oparciu o rygorystyczne standardy bezpieczeństwa i ochrony danych. Emitent, przy wsparciu rozwiązania KDPW, umożliwia przystąpienie do programu lojalnościowego akcjonariuszom, posiadającym rachunek papierów wartościowych w dowolnym biurze maklerskim - aplikacja KDPW daje spółce możliwość pozyskania danych o akcjonariuszach od wszystkich pośredników prowadzących rachunki papierów wartościowych.

Finanse
Cinkciarz. pl i Conotoxia chcą pozwać PKO BP, będą się domagać co najmniej 1 mld zł odszkodowania
Finanse
Cinkciarz.pl pozywa sześć banków za zmowę bankową
Finanse
Cinkciarz.pl chce pozwać banki. Nawet na 1,5 mld zł
Finanse
Dodatkowe konsultacje bez wskaźnika WIRON
Finanse
Złe wiadomości dla Cinkciarz.pl. KNF cofnęła ważne zezwolenie spółce Conotoxia
Finanse
Biura rodzinne zarządzają 5,5 bln USD majątków