Bartosz Grejner: analityk walutowy w Cinkciarz.pl lepszy od konkurentów z Wall Street

Bartosz Grejner, analityk walutowy w Cinkciarz.pl, został najlepszym prognostykiem walut z rynków wschodzących w rankingu Bloomberga. Pokonał specjalistów z największych instytucji finansowych na świecie.

Publikacja: 09.07.2020 13:10

Bartosz Grejner, analityk walutowy w Cinkciarz.pl

Bartosz Grejner, analityk walutowy w Cinkciarz.pl

Foto: materiały prasowe

Bartosz Grejner pokonał 25 analityków z takich firm jak Credit Agricole, Commerzbank czy JPMorgan Chase, obstawiając poprawnie odbicie walut emerging markets w ostatnim kwartale, gdy banki centralne zaczęły stosować bodźce stymulacyjne.

W podziale na regiony analityk Cinkciarz.pl zajął pierwsze miejsce w przypadku prognoz dla walut Azji i Ameryki Łacińskiej, oraz drugie w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Spodziewa się, że nadchodzących miesiącach rajd walut z rynków wschodzących stanie w obliczu większych wyzwań, ponieważ zbliżające się ryzyko ożywi popyt na dolara.

– Po kryzysie finansowym sprzed dekady podejrzewałem, że w obliczu nieznanego wirusa banki centralne i rządy będą miały skłonność do nadmiernej reakcji – powiedział w wywiadzie dla Bloomberga Bartosz Grejner. – Zwiększone ryzyko nieco zmniejszy potencjalne zyski z walut rynków wschodzących. W drugiej połowie roku widzę siłę dolara – dodał.

Grejner powiedział, że waluty na rynkach wschodzących mogą znaleźć się pod presją w tym roku, ponieważ istnieje szereg zbliżających się globalnych zagrożeń, które mogą spowodować aprecjację dolara. Należą do nich niepewność co do wyborów w USA w listopadzie, potencjalna eskalacja napięć między USA a Chinami, a także negocjacje w sprawie brexitu pod koniec roku w Wielkiej Brytanii. – Istnieje tak wiele zagrożeń, którymi naszpikowane są kolejne miesiące – powiedział.

Polski analityk mówi, że najlepszym sposobem na radzenie sobie z niepewnością jest skupienie się na głównych długoterminowych motywach i zignorowanie codziennej zmienności.

Bartosz Grejner prognozuje, że na koniec 2020 r. za 1 dolara inwestorzy będą płacić 3,91 złotego, wobec 3,95 obecnie. Kurs dolara w przeliczeniu na randa południowoafrykańskiego wyniesie 16 wobec 16,8 obecnie, a brazylijskiego reala 4,5 wobec 5,33 obecnie.

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy