Notowania ciągłe: WIG20 spadł o 0,1%

Aktualizacja: 06.02.2017 08:20 Publikacja: 26.01.2001 15:47

Dzienne zmiany kursów już od czterech sesji są bardzo niewielkie, dziś WIG20 stracił 2 pkt. (0,11%) i zamknął się na poziomie 1744 pkt. przy obrotach 235 mln zł. Przez większą część dzisiejszej sesji przewagę miały jednak niedźwidzie, WIG20 krótko po otwarciu zniżkował do poziomu 1725 pkt., jednak później systematycznie odrabiał straty i do końca sesji odrobił prawie całe spadki. Stało się tak mimo przewagi zniżek na parkietach europejskich i słabym otwarciu na Wall Street (Nasdaq spadł o ponad 2%). W ostatnich minutach handlu rynek rósł najszybciej w odpowiedzi na powstrzymanie spadków na Nasdaqu.

Najwięcej spadła dziś wartość TechWIG-u (-0,7%), a sposród spółek z jego skłądu najwięcej traciły małe spółki ? Apexim zniżkował o 4,3%, Elzab 4,1%, Macrosoft 3%, Simple 5,5%. Na niewielkim plusie zamknęła się TPSA (+0,4%), a stabilny był Elektrim i Compland. Prokom, Netia i Softbank nie radziły sobie najlepiej tracąc ponad 2%.

Spośród spółek z WIG20 o 2,5% zwyżkował KGHM i powstrzymał on tym samym indeks przed większymi niż tylko kosmetyczne zmianami. Ponad 2% spadki zaliczyły wyłącznie spółki z branży TMT ? Agora, Prokom i Softbank, co przy stabilizacji reszty rynku nie doprowadziło do większych wahań WIG20. Na lekkim plusie zamknęły się też PKN, TPSA i Handlowy, czyli spółki o dużym udziale w indeksie. O 2,7% w górę poszedł kurs Żywca, który jednak ma niewielki wpływ na zachowanie się WIG20.

Około 30 pkt. poniżej poziomu zamknięcia z piątku przebiega średnioterminowa linia trendu wzrostowego, która zostanie najprawdopodobnie przetestowana w przyszłym tygodniu. Zniecierpliwienie inwestorów przedłużającym się marazmem w zestawieniu z negatywnymi impulsami z rynków zagranicznych może doprowadzić do wyjścia WIG20 z trendu wzrostowego. Dzień opuszczenia GPW przez byki będzie z pewnością podkreślony przez niedźwiedzią formację typu luka bessy i zwiększony wolumen. Zmiana trendu nie jest jednak przesądzona i równie dobrze na uspokojonych oscylatorach może dojść do powstania sygnałów kupna.

Adam Łaganowski

Komentarze
Gołębnik pozostaje otwarty
Komentarze
Kwiecień w obligacjach
Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu
Komentarze
Indeksy w Warszawie w pogoni za kolejnymi rekordami