Orlen przeniesie aktywa wydobywcze do nowej firmy

Orlen Upstream Polska stanie się właścicielem majątku wydobywczego, poszukiwawczego i magazynowego w zakresie ropy i gazu, należącego obecnie do płockiej spółki. Jego przeniesienie zaplanowano na III kwartał tego roku.

Publikacja: 15.05.2025 11:09

Orlen przeniesie aktywa wydobywcze do nowej firmy

Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman

Orlen opublikował komunikat, w którym zawiadamia akcjonariuszy o planowanym podziale koncernu poprzez przeniesienie części majątku spółki matki na w 100 proc. zależny Orlen Upstream Polska. Chodzi o zorganizowaną część przedsiębiorstwa służących do kontynuowania krajowej działalności poszukiwawczej, wydobywczej i magazynowej w zakresie ropy naftowej i gazu ziemnego.

Przeniesienie majątku planowane jest na III kwartał tego roku. Zanim to nastąpi konieczne będzie m.in., uzyskanie zgód walnego zgromadzenia Orlenu i zgromadzenia wspólników Orlenu Upstream Polska. Ich obrady zaplanowano na koniec czerwca.

Orlen chce w Polsce odwrócić negatywny trend w wydobyciu gazu

Planowanym zmianom, w tym procesowi przejścia pracowników ze spółki matki do nowego podmiotu towarzyszą rozmowy ze stroną społeczną. Orlen przekonuje, że pracownicy zyskają kolejne szanse rozwoju zawodowego w wydzielonej firmie, skoncentrowanej na działalności i budowaniu wartości biznesu poszukiwawczo-wydobywczego.

„Szczególną wartością są unikalne w skali międzynarodowej know-how i kompetencje naszych pracowników. Zintegrowanie tego wielkiego potencjału w nowoczesnej organizacji o uporządkowanej strukturze organizacyjnej pozwoli zoptymalizować procesy operacyjne, a tym samym zwiększyć efektywność zarządzania krajowymi zasobami złóż węglowodorów” - przekonuje cytowany w komunikacie prasowym Wiesław Prugar, członek zarządu ds. upstream Orlenu.

Ocenia, że dzięki temu koncern będzie w stanie osiągnąć do 2030 r. wzrost krajowego wydobycia gazu do 4 mld m sześc. rocznie, czyli poziomu założonego w obecnie obowiązującej strategii. „To bardzo ważne biorąc pod uwagę, że własne wydobycie gazu przyczynia się bezpośrednio do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski” – twierdzi Prugar.

W ostatnich danych wynika, że w 2024 r. grupa Orlen pozyskała z krajowych złóż 3,31 mld m sześc. gazu. To nieco mniej niż w 2023 r., gdy wydobycie wyniosło 3,34 mld m sześc. W tym kontekście trzeba też pamiętać, że przed połączeniem Orlenu z Lotosem i PGNiG, tylko ostatnia z tych spółek wydobywała rocznie około 4 mld m sześc. błękitnego paliwa. Spadek produkcji odnotowywany od wielu lat to m.in. konsekwencja wyczerpywania się złóż i braku nowych istotnych odkryć.

Krajowa produkcja gazu zwiększa wpływy uzyskiwane przez samorządy

Orlen przypomina, że w ostatnich latach krajowa produkcja błękitnego paliwa pokrywała około 20 proc. naszego rocznego zapotrzebowania na ten surowiec. Działalność wydobywcza przyczynia się także do poprawy perspektyw finansowych samorządów na terenie których Orlen prowadzi tego typu aktywność. To konsekwencja obowiązywania w Polsce tzw. opłaty eksploatacyjnej, której wielkość uzależniona jest od poziomu realizowanej produkcji. Aż 60 proc. ogólnej jej wartości trafia do gmin, po 15 proc. do powiatów i województw, a pozostałe 10 proc. do Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Grupa Orlen prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą w Polsce, Norwegii, na Litwie i Ukrainie oraz w Kanadzie, Pakistanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Libii. Na koniec ubiegłego roku koncern dysponował udokumentowanymi rezerwami węglowodorów, wynoszącymi łącznie 1306,9 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy). Z tego 73 proc. to gaz ziemny, a 27 proc. ropa naftowa i NGL (płynne węglowodory). Zasoby koncernu w Polsce wynoszą 710 mln boe, w Norwegii 407,8 mln boe, Kanadzie 147,7 mln boe, Pakistanie 40,5 mln boe, a na Litwie 1 mln boe.

Surowce i paliwa
Początek roku był dla grupy KGHM-u udany
Surowce i paliwa
Serinus jest coraz bliżej wyjścia z AIM i GPW
Surowce i paliwa
Bumech zdradza szczegóły programu naprawczego. Prezes skarży się na nierówne traktowanie
Surowce i paliwa
JSW znów sięga do kieszeni. Spółka ma coraz mniej oszczędności
Surowce i paliwa
W kluczowych biznesach MOL zwiększył zyski
Surowce i paliwa
W JSW rozpoczęły się negocjacje dotyczące nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy