Orlen opublikował komunikat, w którym zawiadamia akcjonariuszy o planowanym podziale koncernu poprzez przeniesienie części majątku spółki matki na w 100 proc. zależny Orlen Upstream Polska. Chodzi o zorganizowaną część przedsiębiorstwa służących do kontynuowania krajowej działalności poszukiwawczej, wydobywczej i magazynowej w zakresie ropy naftowej i gazu ziemnego.
Przeniesienie majątku planowane jest na III kwartał tego roku. Zanim to nastąpi konieczne będzie m.in., uzyskanie zgód walnego zgromadzenia Orlenu i zgromadzenia wspólników Orlenu Upstream Polska. Ich obrady zaplanowano na koniec czerwca.
Orlen chce w Polsce odwrócić negatywny trend w wydobyciu gazu
Planowanym zmianom, w tym procesowi przejścia pracowników ze spółki matki do nowego podmiotu towarzyszą rozmowy ze stroną społeczną. Orlen przekonuje, że pracownicy zyskają kolejne szanse rozwoju zawodowego w wydzielonej firmie, skoncentrowanej na działalności i budowaniu wartości biznesu poszukiwawczo-wydobywczego.
„Szczególną wartością są unikalne w skali międzynarodowej know-how i kompetencje naszych pracowników. Zintegrowanie tego wielkiego potencjału w nowoczesnej organizacji o uporządkowanej strukturze organizacyjnej pozwoli zoptymalizować procesy operacyjne, a tym samym zwiększyć efektywność zarządzania krajowymi zasobami złóż węglowodorów” - przekonuje cytowany w komunikacie prasowym Wiesław Prugar, członek zarządu ds. upstream Orlenu.
Ocenia, że dzięki temu koncern będzie w stanie osiągnąć do 2030 r. wzrost krajowego wydobycia gazu do 4 mld m sześc. rocznie, czyli poziomu założonego w obecnie obowiązującej strategii. „To bardzo ważne biorąc pod uwagę, że własne wydobycie gazu przyczynia się bezpośrednio do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski” – twierdzi Prugar.