Vigo na zakupach. Na celowniku aktywa producenta detektorów podczerwieni

Vigo Photonics podpisał list intencyjny dotyczący transakcji zakupu aktywów amerykańskiego producenta detektorów podczerwieni.

Publikacja: 15.05.2025 11:31

Vigo na zakupach. Na celowniku aktywa producenta detektorów podczerwieni

Foto: materiały prasowe

Spółka sprzedająca aktywa zajmuje się projektowaniem, produkcją i sprzedażą detektorów podczerwieni i prowadzi działalność o zasięgu globalnym, jednak ze szczególnym uwzględnieniem rynków amerykańskiego, azjatyckiego oraz europejskiego.

Potencjalne nabycie aktywów spisuje się w strategię Vigo Photonics na lata 2021- 2026 zakładającą m. in. ekspansję na rynku amerykańskim. - Planowana akwizycja to kolejny krok w realizacji naszej strategii, zakładającej m.in. ekspansję na rynku amerykańskim. Akwizycja umożliwi dynamiczne poszerzenie bazy klientów na tamtejszym rynku, przejęcie kontraktów w każdej fazie realizacji, a także znacząco zwiększy widoczność marki Vigo w USA. Naszym głównym celem na rynku amerykańskim jest pozyskanie pozycji lidera w obszarze średniej podczerwieni. Od kilku kwartałów intensywnie pracujemy nad rozwojem naszej obecności na rynku USA – budujemy tam własny zespół i struktury organizacyjne, a równolegle dopasowujemy ofertę produktową - komentuje Adam Piotrowski, prezes Vigo Photonics.

 Vigo pozyskuje zlecenia na rynku amerykańskim

W 2024 roku Vigo pozyskało w Stanach Zjednoczonych 29 nowych klientów. Wśród najważniejszych osiągnięć związanych z ekspansją na tym rynku warto wymienić podpisanie trzyletniej umowy z kluczowym klientem na dostawy siedmiu typów modułów detekcyjnych LN2 (z ciekłym azotem), realizację pierwszego zamówienia dla odbiorcy z branży medycznej oraz pozyskanie dużego kontraktu od firmy zbrojeniowej. Do tego dochodzą  zamówienia ramowe z sześcioma nowymi klientami działającymi w sektorze monitorowania metanu. Spółka uzyskała również wszystkie wymagane certyfikaty niezbędne do prowadzenia sprzedaży dla Departamentu Obrony USA i innych agencji rządowych.

Zdaniem prezesa, rynek amerykański ma olbrzymi potencjał w obszarze detektorów, zarówno w tradycyjnych sektorach gospodarki, jak przemysł czy laboratoria, jak i w branży militarnej. - Potencjalna akwizycja istotnie przyspieszy nasz rozwój w Stanach Zjednoczonych, umożliwiając poszerzenie bazy klientów, którzy będą zainteresowani zarówno naszymi obecnymi rozwiązaniami, jak i przyszłymi innowacjami - wyjaśnia Piotrowski

Zgodnie z zapisami listu intencyjnego, Vigo ma wyłączność na nabycie aktywów w perspektywie do 90 dni od momentu jego podpisania (z możliwością przedłużenia). Ostateczne warunki transakcji będą uzależnione m.in. od pozytywnego wyniku badania due diligence oraz uzyskania wymaganych zgód korporacyjnych. Vigo rozważa różne sposoby sfinansowania transakcji, które mogą obejmować wykorzystanie środków własnych, pozyskanie finansowania dłużnego lub emisję nowych akcji.

Informacja o planowanych przejęciu została chłodno przyjęta przez rynek. Podczas czwartkowej sesji akcje Vigo zniżkowały o ok. 1,5 proc.

Technologie
Scanway przeskoczy z NewConnect na GPW
Technologie
Ciekawe wyniki DataWalk. Co można z nich wyczytać?
Technologie
Ten Square powalczy o lepsze wyniki
Technologie
Tylko u nas: Polska firma chce dostarczać e-doręczenia w całej Europie. Zawarła ważny sojusz
Technologie
TSG mocno dopieści akcjonariuszy
Materiał Promocyjny
Polska technologia w badaniach klinicznych na drodze do globalnej ekspansji