Komentarz do sesji: Zniwelowanie wzrostu

Aktualizacja: 06.02.2017 08:23 Publikacja: 31.01.2001 14:15

Po długim okresie stabilizacji rynek wybił się, tym razem w dół. Tym samym zniósł cały dzisiejszy wzrost. Obecnie WIG20 jest 0,1% poniżej wczorajszego zamknięcia, co w żaden sposób nie zmienia układu sił na rynku. Spadek ten był w dużej części zasługą KGHM, który przecenił się o ponad 2%. Kursy reszty dużych spółek zmieniają się nieznacznie, w przeważającej większości rosnąc mniej, niż o 1%.

Bohaterami dzisiejszej sesji są bez wątpienia Chemiskór oraz Atlantis Obie te spółki rosną o ponad 20% przy dużych obrotach. O ile w przypadku Chemiskóru ten wzrost jakoś można wytłumaczyć ambitnymi planami w branży medialnej, to tak gwałtowny wzrost Atlantisu może dziwić. Ale największy od sierpnia ub.r. obrót każe się zastanowić, czy to tylko jednodniowy zryw.

Opublikowane dane o wzroście amerykańskiego PKB w IV kwartale stanowią przygrywkę do decyzji dotyczącej stóp procentowych. Nie spełniły się obawy Greenspana, że wzrost jest bliski zera. Wyniósł on 1,4% wobec 2,2% w III kwartale. To nieco mniej od spodziewanych przez analityków 1,9%. To najniższe tempo wzrostu w USA od II kwartału 1995 roku. Trudno określić, jak na te dane zareaguje FED. Jedno jest pewne, że gospodarka amerykańska nadal zwalnia, a wobec zniwelowania zagrożenia inflacyjnego obniżka stóp jest potrzebna i możliwa.

Dziś został również opublikowany rządowy Roczny Raport Ekonomiczny Niemiec. Utrzymuje on prognozę wzrostu gospodarczego w tym kraju na poziomie 2,75%. Dodaje się, że inflacja powinna być stabilna i spaść do 1,75% wobec 1,9% w 2000 r. Zakłada się również spadek stopy bezrobocia z ubiegłorocznych 9,6% do 9%. W tym raporcie przewiduje się, że gospodarka światowa nadal będzie rozwijać się w szybkim tempie, choć nieco wolniejszym, niż rok temu. Te informacje nie mają bezpośredniego przełożenia na bieżące notowania, ale ważne są z punktu widzenia naszych perspektyw makroekonomicznych w perspektywie bieżącego roku.

Krzysztof Stępień

Komentarze
Gołębnik pozostaje otwarty
Komentarze
Kwiecień w obligacjach
Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu
Komentarze
Indeksy w Warszawie w pogoni za kolejnymi rekordami