Biorąc pod uwagę ostatnie zmiany cen i informacje rynkowe wydaje się jednak, że bardzo silna korekta na rynku pszenicy powinna dobiegać końca. Przecenie tego surowca sprzyjały tylko czynniki spekulacyjne (duża ilość długich pozycji należących do inwestorów finansowych otworzonych w okresie lipiec-sierpień). Co więcej, poziom spekulacyjnych pozycji netto spadł poniżej zera, co przy cały czas słabych fundamentach (niski poziom zapasów i obawy o stan upraw pszenicy ozimej w USA), może zniechęcać do dalszej realizacji zysków lub otwierania kolejnych pozycji krótkich.
Na rynku kukurydzy podobnie jak na rynku pszenicy szansę na kontynuację korekty w najbliższych tygodniach są małe. Inwestorzy powinni wstrzymywać się z dalszą realizację zysków zwłaszcza, że zapasy kukurydzy na świecie są na najniższym poziomie od lat 70-tych. Większych ruchów spadkowych na obu rynkach oczekujemy dopiero w okresie maj-czerwiec, gdy Amerykański Departament Rolnictwa przedstawi pierwsze informacje o wielkości areałów obsianych poszczególnymi surowcami rolnymi w USA oraz prognozy zbiorów dla sezonu 2013/14 na całym świecie.
Niezmiennie od kilku miesięcy naszym faworytem do większych spadków w najbliższych miesiącach jest soja. W ostatnich dniach na rynkach jej ceny spadły poniżej 1400 USD za 100 buszli. Poza charakterystycznym dla pozostałych rynków realizowaniem zysków, spadkom sprzyjały informacje od Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa o rezygnowaniu chińskich przedsiębiorstw z kupowania surowca w Stanach Zjednoczonych. Najprawdopodobniej prognozy obfitych zbiorów soi w Ameryce Południowej sprzyjają nadzieje na kupienie dużych ilości, tańszego surowca za kilka miesięcy w brazylijskich portach. Szans na dalsze spadki upatrywać należy również w kontynuowaniu trendu zamykania długich pozycji przez inwestorów finansowych.
W najbliższych dniach duże znaczenie dla notowań pszenicy, kukurydzy i soi mieć będzie miesięczny raport Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (piąte 11.01 godz. 14:30). Rynki nie oczekują dużych zmian w prognozach zbiorów i konsumpcji surowców rolnych na świecie, lecz eksperci amerykańskiego rządu niejednokrotnie potrafili zaskakiwać inwestorów, doprowadzają do bardzo silnych zmian cen na giełdzie w Chicago w pierwszych godzinach handlu po publikacji.
Dział Analiz XTB