To jednak bardzo pospolity sposób przekupstwa. Bardziej ambitne są łapówki przekazywane jako darowizna lub prowizja albo bezgotówkowe w formie: prezentu, zaproszenia, biletu wstępu, pobytu w atrakcyjnym ośrodku czy hotelu, samochodu do testowania albo przysługi – również erotycznej.
Przekupstwa to tylko niewielka część przestępczości gospodarczej. Kolejny jej rozdział tworzą pomysłowe i czasami wyrafinowane wręcz kradzieże, oszustwa i fałszerstwa, wyłudzenia i manipulacje, defraudacje, zatajenia. To bardzo ciekawa i ogromna lista, chociaż – co warto sobie uświadomić – zawiera tylko te nadużycia, które zostały wykryte i ujawnione. Jak wielka jest tzw. ciemna ich liczba?
O przestępczości gospodarczej niby sporo się wie, ale dopiero lektura książki W. Jasińskiego „Nadużycia w przedsiębiorstwie" uświadamia, jak imponująca może być lista korupcyjnych możliwości. Autor – prawnik i policjant od ponad 20 lat związany z organami ścigania – pokazuje rodzaje i mechanizmy przestępstw najczęściej popełnianych w przedsiębiorstwach zarówno przez prezesów, menedżerów, jak i pracowników. To przykłady z jego zawodowego doświadczenia, a więc prosto z życia. Mówi o kwalifikacjach karnoprawnych tych nadużyć, o stratach, a także o strategiach i zarządzaniu ryzykiem defraudacji i korupcji.
Na koniec ciekawostka: w świecie biznesu prezent za uzyskanie kontraktu nie zawsze traktowany jest jako korupcja. To sposób na efektywne prowadzenie działalności. Łapówka staje się metodą biznesową.