Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 15:49 Publikacja: 18.10.2016 08:47
Foto: Archiwum
Postępujące umocnienie dolara nadal nie służy posiadaczom kruszcu – w minionym tygodniu amerykańska waluta zyskała ponad 2 proc. Czy wzrost na dolarze, a co za tym idzie – gorsza kondycja złota, mają swój kres? Głos w tej sprawie postanowił zabrać Credit Suisse.
Ostatnie spadki ceny kruszcu wyznaczyły „bardziej atrakcyjny punkt wejścia" – napisali analitycy Credit Suisse. Ich zdaniem były efektem kilku czynników: mocniejszego dolara, nadchodzącej podwyżki stóp procentowych w USA oraz kryzysu w kampanii Donalda Trumpa. Zwrócili też uwagę, że spadki były efektem wyprzedaży kontraktów na metal, czyli tzw. papierowego złota. W tym samym czasie zakupy fizycznego metalu przez fundusze typu ETF wzrosły. To dlatego złoto powinno przetrwać kryzys i utrzymać poziom powyżej 1200 dolarów za uncję.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W RPP głosy o powrocie do obniżania stóp w lipcu, a inwestorzy przygotowują się do tego, dokupując stałokuponowe obligacje.
Trudno przewidywać obecne nastroje inwestorów. Pierwsze emisje w aktualnym stanie wzrostu niepewności rynkowej przyniosą wiele rozstrzygnięć.
Ostatnie sesje to okres stabilizacji na rynkach szczególnie w przypadku kursu złotego do euro i krajowego rynku stopy procentowej.
Oczekiwania na redukcje stóp procentowych w Polsce doprowadziły do obniżenia oprocentowania lokat bankowych i obligacji SP.
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogą kontynuować zeszłotygodniowe odbicie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas