Ceny hurtowe w Niemczech wzrosły najmniej od czterech miesięcy

Ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w kwietniu o 0,8 proc. wyższe niż w kwietniu 2024 r., zwalniając wobec zanotowanego w marcu wzrostu rok do roku o 1,3 proc. Był to najwolniejszy wzrost od grudnia ub.r. Mimo to był to piąty z rzędu miesiąc rocznych wzrostów.

Publikacja: 15.05.2025 13:52

Ceny hurtowe w Niemczech wzrosły najmniej od czterech miesięcy

Foto: Bloomberg

Ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w kwietniu 2025 r. o 0,8 proc. wyższe niż w kwietniu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej dynamika zmian wyniosła +1,3 proc. w marcu 2025 r. i +1,6 proc. w lutym 2025 r. Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) podaje również, że ceny hurtowe w kwietniu spadły o 0,1 proc. w porównaniu z marcem 2025 r. - oczekiwano wzrostu o 0,2 proc. w tym miesiącu.

Wyższe ceny żywności, napojów i tytoniu

Głównym powodem wzrostu cen hurtowych (łącznie) w ujęciu rok do roku w kwietniu 2025 r. były wyższe ceny w hurcie żywności, napojów i tytoniu, których ceny wzrosły średnio o 4,6 proc. w porównaniu z kwietniem 2024 r. Ceny hurtowe, w szczególności kawy, herbaty, kakao i przypraw, były znacznie wyższe niż rok wcześniej (+32,2 proc.), podobnie jak ceny cukru, wyrobów cukierniczych i piekarniczych (+16,6 proc.). Mleko, przetwory mleczne, jaja, tłuszcze jadalne i oleje (+9,1 proc.) były również znacznie droższe niż w tym samym miesiącu rok wcześniej.

Ceny hurtowej sprzedaży rud metali nieżelaznych, metali nieżelaznych i półproduktów metalowych nieżelaznych również wzrosły znacząco w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku (+21,3 proc.).

Z kolei ceny odnotowane w hurcie paliw stałych i produktów na bazie olejów mineralnych spadły o 8,4 proc. w porównaniu z kwietniem 2024 r.

W ujęciu rok do roku niższe ceny odnotowano również w hurcie komputerów i urządzeń peryferyjnych (-5,8 proc.) oraz żelaza, stali i półproduktów metalowych żelaznych (-4,4 proc.).

Niemiecki sektor produkcyjny jednak w recesji

Po dwóch latach recesji niemiecka gospodarka wzrosła o 0,2 proc. kw/kw w I kwartale 2025 r. (konsensus: +0,2 proc., szacunek Allianz Trade: +0,0 proc.), napędzana przez silniejszą konsumpcję prywatną i inwestycje. Wydatki niemieckich gospodarstw domowych wzrosły dzięki solidnemu wzrostowi płac realnych i poprawie nastrojów konsumentów, podczas gdy inwestycje były napędzane oczekiwaniami na reformy prowzrostowe pod rządami nowego rządu. Sektor produkcyjny pozostaje jednak w recesji, co odzwierciedlają wskaźniki PMI i badanie klimatu biznesowego IFO. Z kolei sektor usług, choć odporny, wykazał w kwietniu pierwsze oznaki słabości. W opinii Allianz Trade perspektywy na rok 2025 są kruche. Pomimo planów uwolnienia miliardów na pobudzenie wzrostu poprzez wydatki na obronę i infrastrukturę, rosnące cła mogą zniwelować znaczną część zysków. Oczekuje się, że bodźce fiskalne tylko nieznacznie przyczynią się do wzrostu (+0,1 proc. w 2025 r.). Przewidujmy, że w 2026 r. wzrost odbije do +1,6 proc. pod warunkiem, że zmaterializują się reformy strukturalne. Program koalicji zawiera zachęty dla niemieckich przedsiębiorstw - takie jak 30-proc. super amortyzacja do 2027 r., niższe podatki od osób prawnych od 2028 r., zniesienie ustawy o łańcuchu dostaw i obniżenie kosztów energii elektrycznej. Jednak porozumienie koalicyjne jest kompromisem, stąd brakuje w nim odważnych reform, na które wielu ekspertów gospodarczych miało nadzieję.

Gospodarka światowa
Ceny producentów w Niemczech spadły w maju zgodnie z oczekiwaniami
Gospodarka światowa
38 miesiąc inflacji powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Plan wydatków Trumpa nie powstrzyma wzrostu długu USA
Gospodarka światowa
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych
Gospodarka światowa
Szwajcaria wraca do ery „zerowych” stóp procentowych
Gospodarka światowa
Fed ponownie nie zmienił stóp, przewiduje dwie obniżki w tym roku