Potężne kombi jest komfortowe i praktyczne

Potężne kombi jest komfortowe i praktyczne

Współczesny Chrysler Town & Country to van, przedłużona i bardziej luksusowa wersja Voyagera, oferowana na rynku amerykańskim. Jednak od 1940 do 1988 roku, marka produkowała pod tą nazwą duży, rodzinny model, który doczekał się aż dziewięciu generacji. Przez większość swojej, niemal 50-letniej, historii był dostępny jako kombi. Tylko druga odmiana miała trzy wersje nadwoziowe: sedan, coupe i kabriolet, a ostatnia kabriolet i kombi.

Nasz dzisiejszy bohater do Chrysler Town & Country nr 6 (1968–1973). Charakterystycznym rozwiązaniem tego prawie sześciometrowego, dziewięcioosobowego kombi są drzwi bagażnika otwierane na bok za pomocą klamki – odchylają się w lewo. Efektowne, choć mało praktyczne na ciasnych parkingach. Model, jakich sporo w Stanach Zjednoczonych, ale ten zyskał sławę za sprawą Johna Lennona i Yoko Ono. Byli oni właścicielami zielonego Chryslera Town & Country z 1972 roku, kiedy mieszkali w Nowym Jorku, używając go jako podstawowego środka transportu.

Bagażnik może służyć także pasażerom

Bagażnik może służyć także pasażerom

Muzyk był zamożnym człowiekiem. Przed przeprowadzką do Stanów był właścicielem słynnego, psychodelicznego, wielokolorowego Rolls-Royce'a Phantoma (pisałem o nim w 2017 roku), Austina Princess, Austina Maxi, Mini Coopera S, Mercedesa Benza 230 SL i jasnoniebieskiego Ferrari 330 GT. Podobno to jednak Chrysler był jego ulubieńcem ze względu na swoją praktyczność i skromność. Gwiazdor mógł nim podróżować w spokoju, nierozpoznany. John i Yoko nazywali go pieszczotliwie „Smoczym Wagonem” lub „Zielonym Smokiem”.

Egzemplarz Town & Country zamówiono dla muzyka z kilkoma niestandardowymi opcjami, wykończeniem imitującym drewno, silnikiem V8 o pojemności 6 litrów, automatyczną skrzynią biegów, zawieszeniem pneumatycznym i zielonym lakierem Amber Sherwood Metallic. Po zjechaniu z linii montażowej wóz został przetransportowany do Nowego Jorku prywatnie wyczarterowanym odrzutowcem. Rodzina Lennonów jeździła nim na co dzień między ich mieszkaniem na Manhattanie, domem na Long Island i farmą w Pensylwanii, ale też na wycieczki do Los Angeles i San Francisco.

Trzyosobowa kanapa z przodu - typowe roziwązanie dla amerykańskich aut z tamtych lat

Trzyosobowa kanapa z przodu - typowe roziwązanie dla amerykańskich aut z tamtych lat

Najczęściej prowadził jeden z asystentów pary. Jeden z nich, Frederic Seaman, wspominał: „John powiedział mi, że on i Yoko wybrali się kiedyś, aby odwiedzić chińskiego akupunkturzystę mieszkającego w San Francisco. John wyjaśnił, że ten lekarz pomógł mu i Yoko w odstawieniu heroiny, przestawieniu ich na zdrową dietę makrobiotyczną i umożliwieniu Yoko zajścia w ciążę”. Małżeństwo Lennonów korzystało z Chryslera do końca lat 70. – Nasz egzemplarz jest inspirowany samochodem Lennona, jest z tego samego rocznika, ma zielony kolor, choć różni się felgami i ma zdemontowaną część chromowej galanterii – opowiada Mateusz Kazula, dyrektor sprzedaży w Ardor Auctions.

Oferowany przez nich Chrysler Town & Country także jest napędzany motorem 6.5 V8 o mocy 194 KM. Ma automatyczną skrzynię biegów i napęd na tylne koła. Przebieg wynosi 54 500 mil, czyli niespełna 88 000 km. Jest zarejestrowany jako pojazd zabytkowy. Cena wywoławcza wynosi 150 000 zł.

Charaktyerystycznym rozwiązaniem jest klapa bagażnika otwierana na bok

Charaktyerystycznym rozwiązaniem jest klapa bagażnika otwierana na bok