Odcisk palca, skan twarzy... i już zapłacone

Opuszczając sklep w realu czy kończąc zakupy w internecie, przechodząc przez bramkę metra albo wysiadając z taksówki będziemy płacić automatycznie. Coraz większe znaczenie zyskiwać będzie sztuczna inteligencja, internet rzeczy oraz biometryczne metody uwierzytelniania tożsamości klientów.

Publikacja: 21.02.2020 19:00

Odcisk palca, skan twarzy... i już zapłacone

Foto: Shutterstock

Po zbliżeniu dłoni do specjalnego terminala zapłacimy za zakupy w Amazonie. Jeszcze nie teraz, ale prace nad „niekontaktową technologią identyfikacji biometrycznej" są już zaawansowane. Skaner zidentyfikuje nas na podstawie danych biometrycznych i pieniądze zostaną pobrane z naszej karty, którą wcześniej zapiszemy w systemie – podaje „The Wall Street Journal".

W procesie ma być wykorzystany mechanizm tokenizacji, podobnie jak dziś w mobilnych portfelach, takich jak Google Pay czy Apple Pay. Rzecz jasna gigant e-commerce będzie musiał udowodnić, że transakcje będą bezpieczne i nienaruszające prywatności użytkowników.

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Inwestycje
Piotr Kaźmierkiewicz, BM Pekao: Na Wall Street może się jeszcze trochę złego wydarzyć. Za to na GPW...
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Inwestycje
100 tys. pkt to mało. 200 tys. pkt by się chciało. Tylko kiedy?
Inwestycje
Wiceprezes OPTI TFI: WIG sięgnie 200 tys. pkt. Prognoza dla GPW
Inwestycje
WIG zdobył 100 tys. pkt. Co dalej? Analityk: przestrzeń do wzrostów się zawęża
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie