Bożena Żuławnik

Bożena Żuławnik

Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Redaguje dodatek do Rzeczpospolitej poświęcony finansom osobistym.

Obligacje najlepsze dla ceniących bezpieczeństwo

Ci, którzy postawili na obligacje indeksowane inflacją, mają powody do zadowolenia. Były to najkorzystniejsze inwestycje spośród tych mało ryzykownych.

Koniec 2023 roku pełen optymizmu

Po wielu chudych latach, kiedy nasze oszczędności mocno topniały z powodu wysokiej inflacji i niskich odsetek, od których trzeba było jeszcze zapłacić 19 proc. podatku, jest szansa na wyraźną poprawę. Na giełdzie już zarabiamy.

Obligacje wciąż wyglądają atrakcyjnie

Spadek inflacji do poziomu 6,6 proc. spowodował, że część sprzedawanych teraz obligacji oszczędnościowych po raz pierwszy od wielu miesięcy zaczyna być realnie zyskowna.

Nudne zasady mogą uchronić przed wpadką

Trudno przewidzieć, kiedy jest optymalny czas na zakup akcji czy funduszy. Dlatego lepiej nie kombinować.

Najprostsze rozwiązanie wcale nie jest najlepsze

Właśnie skończył się depozyt bankowy. Uzbieraliśmy też dodatkową kwotę. Nie zamierzamy wydać tych pieniędzy w najbliższej przyszłości. Jak można je w miarę sensownie i bezpiecznie ulokować?

Niższe stopy i co z tego wynika

Spadek inflacji, nawet jeśli towarzyszy temu cięcie stóp i oprocentowania w bankach, jest bardzo dobrą wiadomością dla Polaków. Po długim okresie, gdy oszczędności były zjadane przez inflację, pojawia się szansa na realne zyski.

Stawki już maleją. Realnie się poprawią, jeśli spadnie inflacja

Banki szybko zabrały się do cięcia oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych. Redukcje często są znacznie większe niż skala obniżki stóp przez RPP. Warto więc poszukać dobrej oferty ze stałymi odsetkami na jak najdłuższy okres.

Obligacje zapewniają łatwy dostęp do odłożonych pieniędzy

Gdy chcemy mieć rezerwę finansową na niespodziewane większe wydatki, nie musimy trzymać oszczędności na rachunku bieżącym w banku. Lepiej stworzyć portfel obligacji i w razie potrzeby czerpać z niego środki.

Polacy stracili dużo oszczędności

O co najmniej 90 mld zł spadła realna wartość depozytów ludności ulokowanych w bankach. Polityka niskich, w zestawieniu z inflacją, stóp procentowych zdemolowała nasze oszczędności i zmieni nawyki dotyczące odkładania pieniędzy.

Wysoka inflacja, a oprocentowanie maleje

Narzekamy na realne straty z lokat, ale te nowe mogą okazać się jeszcze mniej opłacalne. Wszystko zależy od inflacji.