Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.06.2022 15:12 Publikacja: 26.06.2022 14:24
Piotr Wojnar, adwokat, Partner Zarządzający w Kancelarii act BSWW legal & tax
Foto: materiały prasowe
W szczególności, z punktu widzenia rynku kapitałowego, w życie weszły długo oczekiwane przepisy dotyczące zasad przeprowadzania wezwań do zapisywania się na sprzedaż akcji spółek publicznych.
Najistotniejsza zmiana to wprowadzenie przez ustawodawcę zamiast dotychczasowych progów 33 i 66 proc. jednego progu – 50 proc. w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu spółki, od którego zależy obowiązek przeprowadzenia wezwania na sprzedaż akcji spółki. Jednocześnie zniesiono obowiązek przeprowadzenia wezwań uprzednich, a jedynym obowiązkiem ciążącym na nabywcy akcji jest obowiązek przeprowadzenia wezwania następczego, dopiero po przekroczeniu 50 proc. w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu spółki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas