10 września Desa Unicum (www.desa.pl) zorganizuje aukcję malarstwa współczesnego na papierze. Będzie to ostre rozpoczęcie sezonu. Licytowana będzie wyjątkowa praca Jana Lebensteina. To „Figura osiowa" z 1961 r. (gwasz, tusz/papier milimetrowy, 68,5 x 68,5 cm). Wydarzeniem w skali 30 lat krajowego rynku sztuki są opisy na odwrocie. Dokumentują one genialne pochodzenie pracy.
Rodowód robi wrażenie
Zacznę od faktu, że ta „Figura osiowa" cieszyła oczy Johna D. Rockefellera III i jego żony. Legendarny kolekcjoner na co dzień w domu zachwycał się tym obrazem. Patrzył na ten obraz godzinami! Czy może być lepsza rekomendacja? Bardziej snobistyczna? Rockefeller to postać historyczna. Powszechnie kojarzona w skali świata.
Naklejki na odwrocie dokumentują fakt, że obraz ten pokazano na legendarnej wystawie „15 Polish Painters" w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Historycy sztuki zgodni są, że była to najbardziej prestiżowa wystawa polskiej sztuki po 1945 r. Tylko z tego powodu obrazy z tej wystawy na krajowych aukcjach osiągają rekordowe ceny.
Są jeszcze na odwrocie naklejki potwierdzające to, że praca Lebensteina pochodzi z nowojorskiej galerii Artura Lejwy. Lejwa, urodzony przed wojną w Kielcach, był jednym z liczących się światowych marszandów. Handlował pracami np. Picassa, Arpa, Jana Lebensteina i Fangora.
Do kompletu widnieje na odwrocie również naklejka z domu aukcyjnego Christie's. Teraz każdy oświecony Polak zechce mieć w domowym salonie ten obraz. Estymację określono w przedziale 45 000–65 000 zł.