Retro jest w cenie. Jaguar XJ12 L. Na czerwone dywany

Kwintesencja brytyjskiej motoryzacji – Jaguar XJ12 L, to luksusowy gabinet na kółkach, wykończony skórą i drewnem najwyższej jakości. Pod maską kryje się znakomity silnik o mocy niemal 290 KM. Czego chcieć więcej?

Volvo 480. Taki dziwny łoś

Volvo 480 jest nieodrodnym dzieckiem swej epoki. W połowie lat 80. zrodziło się wiele projektów, które dziś wydają się nieco kiczowate i dziwne, ale równocześnie kuszą swą nietuzinkowością. Czy to tylko sentyment pewnego pokolenia?

Inwestycje kolekcjonerskie. Alternatywa nie tylko podatkowa

Niespełna 10 lat temu pisałem na łamach „Parkietu” o podatkowych pułapkach inwestycji kolekcjonerskich*. Skoncentrowałem się wtedy na fiskalnej stronie zagadnienia, chcąc nie tyle zachęcać do alternatywnych sposobów zarabiania czy nawet lokowania oszczędności, ile wskazywać na magnesy i przeszkody istniejące w prawie podatkowym.

Retro jest w cenie: Koń pociągowy. Audi 100

Audi 100 było tym modelem, dzięki któremu niemiecka marka wskoczyła do wyższej klasy i rozpoczęła drogę ku dzisiejszej potędze. Zaczęło się to 54 lata temu, ale my dziś zatrzymamy się w latach 80. XX wieku

Dwurnik jak sztabka złota

Można będzie wylicytować ponad 8 tysięcy numizmatów.

Opel GT. Zuchwały odlot

Hasło reklamowe Opla GT brzmiało: „Tylko latanie jest piękniejsze". Do mnie trafia, tym bardziej, że uroda tego modelu, przypominającego nieco Chevroleta Corvette, nie przemija od ponad 50 lat.

Sukces wymaga wielu wyjaśnień

Nie da się ukryć, że ze względu na rodowód rynku crowdfundingu udziałowego większe szanse powodzenia emisji na razie mają firmy kierujące produkty do klientów detalicznych. Trendy jednak powoli się zmieniają.

Retro jest w cenie: Zawsze z tarczą. Buick Riviera

Buick Riviera był pierwszym modelem General Motors, który wjechał do segmentu luksusowych samochodów osobowych. Dwudrzwiowe coupé zostało wysoko ocenione przez dziennikarzy motoryzacyjnych oraz kierowców i było produkowane aż 36 lat w ośmiu generacjach.

Jeszcze będzie przepięknie!

Obrazy Jerzego Wolffa mogą tylko podrożeć.

Alfa Romeo Giulia TZ. Sportowiec jedzie na ryby

Alfa Romeo Giulia TZ z 1965 roku to niesamowity sportowy wóz z ramą rurową i odlotowym nadwoziem od Zagato. Od tych elementów pochodzi nazwa oznaczana skrótem TZ – Tubolare Zagato.

Retro jest w cenie: Super luksus

Historia słynnej serii Mercedesów SL rozpoczęła się 70 lat temu, w marcu 1952 roku, od modelu 300 SL. Drogę do sławy wykuł on sobie – jak często to bywa – na wyścigowych torach.

Czy polityka Fedu zatrzyma wzrosty rynku cyfrowych walut?

Wyższe stopy procentowe w USA prawdopodobnie będą przeszkodą dla cyfrowych aktywów. Niektórzy przedstawiciele branży są jednak zdania, że gdy Fed zrobi sobie przerwę w zacieśnianiu monetarnym, notowania bitcoina mogą znów wystrzelić w górę.

Retro jest w cenie: Fura króla ucieczek

W PRL przełomu lat 70. i 80. na ten wóz stać było tylko wybranych. Trzeba było być kimś wpływowym albo bardzo obrotnym, jak słynny przestępca Zdzisław Najmrodzki. Jednym z jego ulubionych aut był Fiat 131 Mirafiori.

Zmiany proponowane w Brukseli nie pobudzą rynku konopnego

W ostatnich tygodniach Komisja Europejska pracuje nad określeniem górnych limitów zawartości THC w produktach spożywczych. Propozycje są jednak ostrożne i inwestorzy spółek z branży raczej nie mogą liczy na mocne przyspieszenie jej rozwoju.

Nie ma sygnałów kryzysu

Rynek numizmatów i sztuki pracuje na wysokich obrotach.

Retro jest w cenie: Po prostu maluch

Ostatnio głośno było w mediach o rekordowej sumie, jaką zapłacono za Fiata 126p. Model należący do Toma Hanksa został sprzedany na aukcji za 83,5 tys. dol., czyli ponad 363 tys. zł. Ja znalazłem kilka prawie tak samo ładnych, ale tańszych egzemplarzy naszego malucha.

Skarby w twoim domu

Test nastrojów panujących na rynku sztuki.

Twardziele z Indiany

Marka Cord była niczym błysk po wybuchu supernowej – krótki, ale bardzo jasny i wyrazisty. Istniała ledwie osiem lat, jednak pozostawiła po sobie trwały ślad w historii amerykańskiej motoryzacji.