Pod koniec września zakończyło się wezwanie na akcje Helio ogłoszone przez prezesa i największego akcjonariusza Leszka Wąsowicza w porozumieniu ze spółką. Wzywający nie kupili tylu walorów, ile chcieli. Firma pozostaje na giełdzie i prognozuje, że rynek, na którym działa, ma potencjał. W kwartale zakończonym we wrześniu odnotowała znaczący wzrost przychodów.
Bakalie są na fali
Według wstępnych wyliczeń w I kwartale roku obrotowego 2019/2020, tj. od lipca do września, Helio miało około 35 mln zł przychodów ze sprzedaży w porównaniu z 24,56 mln zł rok wcześniej. Jednocześnie wysoka presja cenowa w branży spowodowała, że rentowność brutto ze sprzedaży spadła.
– Bakalie i zdrowe przekąski są na fali, więc staramy się jak najefektywniej zagospodarować ten popyt. Niestety, bakaliowy biznes to jednak nie tylko rosnące przychody i moda na bakalie. Koszty prowadzenia działalności rosną. Truizmem jest wspominanie o cenach energii czy trudnym rynku pracy. W przypadku modnych bakalii dochodzi jeszcze wysoka presja na ceny wynikająca z dużej zmienności na rynku surowcowym – mówi „Parkietowi" Leszek Wąsowicz, prezes Helio. – Żeby wyjść na swoje, trzeba cały czas balansować niczym akrobata na linie, dobierając odpowiednią strategię cenową do danego sezonu. Przykładowo w ostatnim kwartale poprzez efekt ekonomii skali dążyliśmy do przekroczenia progu rentowności. Przychody zatem znacząco wzrosły, ale kosztem marży brutto na sprzedaży, która spadła o ok. 7 pkt proc. – tłumaczy prezes Wąsowicz.
Spółka od trzech lat poprawia zysk osiągany w całym roku obrotowym i nigdy nie zakończyła go stratą.
– Z dumą stwierdzam, że przez prawie trzy dekady udało nam się wszystkie lata obrotowe zamknąć nad kreską, co jest na tle branży wynikiem wybitnym – podkreśla Wąsowicz. Spółka cały czas poszerza swoją ofertę o nowe produkty. Ostatnią nowością jest linia Bakaliowe Kieszonkowe, która wpisuje się w konsumenckie trendy w zakresie zdrowej przekąski. Jak zaznaczają przedstawiciele spółki, Bakaliowe Kieszonkowe to linia dziewięciu produktów w „jeansowych" opakowaniach, która przeżywa obecnie renesans.