Chiński eksport jest odporny na amerykańskie cła

Eksport Chin do USA spadł o 25,7 miliarda dolarów w pierwszej połowie tego roku – ale spadek ten został w pełni zrekompensowany wzrostem dostaw do innych krajów. Najszybszy wzrost odnotowano w UE, Afryce, Wietnamie, Hongkongu, Tajlandii i Indiach.

Publikacja: 24.07.2025 09:14

Chiński eksport jest odporny na amerykańskie cła

Foto: Adobe Stock

Chiński eksport utrzymał się na dobrym poziomie w pierwszej połowie 2025 roku, ponieważ dostawy do innych regionów zrównoważyły spadek eksportu ze Stanów Zjednoczonych, co przełożyło się na wzrost PKB w pierwszej połowie 2025 roku o 1,7 punktu procentowego. – Możemy spodziewać się dalszych obciążeń, jeśli cła ponownie wzrosną, a reeksport zostanie objęty ograniczeniami. Konkurencyjność Chin w kluczowych sektorach i na innych rynkach powinna jednak ograniczyć spadki – twierdzą ekonomiści ING.

Jak cła wpływają na Chiny?

Cła niewątpliwie znajdowały się w centrum uwagi rynków globalnych przez większą część tego roku. Pojawiło się wiele opinii na temat wpływu ceł na Chiny – od tych, którzy spodziewali się ich znikomego wpływu, po sejsmiczny wstrząs dla wzrostu gospodarczego.

Największy pesymizm (jak dotąd!) miał miejsce w kwietniu, wraz z cłami wprowadzonymi w Dniu Wyzwolenia, które doprowadziły do gwałtownej eskalacji napięć, a następnie do testu wytrzymałości. – Obserwowaliśmy sensacyjne doniesienia o kontenerach zawracających w połowie podróży lub wyrzucających produkty do oceanu. Powrót do normalności nastąpił w maju, po tym jak kwietniowe dane handlowe pokazały znaczący, choć daleki od śmiertelnego, cios dla chińskiego eksportu do USA – przypominają ekonomiści ING. Zawieszenie broni w wojnie handlowej między USA a Chinami przywróciło optymizm.

Według nich jest jeszcze za wcześnie, aby w pełni zrozumieć długoterminowe implikacje, zwłaszcza że w sierpniu spodziewana jest kolejna runda nowych ceł. – Mając już za sobą kilka miesięcy danych z okresu po wprowadzeniu ceł, możemy zacząć oceniać, jaki faktyczny wpływ cła miały dotychczas na Chiny – stwierdzają.

Czytaj więcej

Chiny osiągną 5-procentowy wzrost PKB?

Chiński eksport trzyma się dobrze

Chociaż zakres ceł Trumpa rozszerzył się na cały świat w jego drugiej kadencji, Chiny pozostają głównym celem, z najwcześniejszymi i jednocześnie najgłębszymi podwyżkami ceł.

Pomimo przeciwności spowodowanych cłami w pierwszej połowie roku, chiński eksport utrzymał się na dobrym poziomie. Wzrósł o 5,9 proc. rok do roku, w tym samym tempie co w 2024 roku. Nadwyżka handlowa Chin osiągnęła 586 mld dolarów w pierwszej połowie 2025 roku, co stanowi nowy rekord w historii półrocza. Eksport netto przyczynił się do wzrostu PKB w pierwszej połowie roku o 1,7 punktu procentowego, przyspieszając w porównaniu z 1,5 punktu procentowego w 2024 roku.

– W rezultacie obserwujemy, że aktywność produkcyjna nadal rośnie w przyzwoitym tempie. Produkcja przemysłowa wzrosła o 6,4 proc. rok do roku, a produkcja przemysłowa w pierwszej połowie roku wzrosła o 7,0 proc. rok do roku – zauważają specjaliści z ING. Podkreślają, że głównym powodem, dla którego wzrost gospodarczy Chin w pierwszej połowie 2025 r. przekroczył prognozy, jest zaskakująco odporny popyt zewnętrzny wspierający działalność przemysłową. To właśnie dzięki niemu Chiny są na dobrej drodze do osiągnięcia w tym roku swojego celu wzrostu na poziomie „około 5 proc.", pomimo ceł.

Czytaj więcej

Lutnick: Umowa handlowa USA z Chinami sfinalizowana

Chiny rekompensują spadek eksportu do USA

W pierwszej połowie roku eksport do USA spadł o 10,7 proc. r/r, czyli o 25,9 mld USD. Jednak chińskie działania odwetowe wobec USA spowodowały spadek importu o 9,2 proc. r/r, czyli o 7,5 mld USD w tym samym okresie. W związku z tym chiński eksport netto do USA, wynoszący 141,7 mld USD w I połowie 2025 r., spadł o 18,4 mld USD w porównaniu z I połową 2024 r., obniżając PKB o około 0,2 proc.

Udział USA w całkowitym eksporcie Chin spadł z 14,6 proc. w 2024 r. do 11,9 proc. w I połowie 2025 r. To dość gwałtowny spadek. Jednak sama tendencja utrzymuje się od pierwszej wojny handlowej w 2018 r., kiedy udział USA w chińskim eksporcie zaczął spadać po osiągnięciu szczytu na poziomie 19 proc. w 2017 r.

Na szczęście dla chińskich eksporterów, popyt zewnętrzny z innych gospodarek pomógł zrekompensować znaczną część obciążenia ze strony Stanów Zjednoczonych. W pierwszej połowie 2025 roku chiński eksport odnotował najszybszy wzrost w Unii Europejskiej, Afryce, Wietnamie, Hongkongu, Tajlandii i Indiach. Eksport do UE wzrósł z 3,0 proc. r/r do 6,9 proc. r/r, pomimo podwyżek ceł na chińskie pojazdy elektryczne. Silny eksport do Niemiec (11,9 proc.) i Francji (8,6 proc.) pomógł zrównoważyć wolniejszy wzrost w Holandii (3,2 proc.) i Włoszech (4,5 proc.).

Chociaż zatem eksport do Stanów Zjednoczonych spadł o 25,7 mld dolarów, został w pełni zrekompensowany wzrostem eksportu do innych krajów.

Wykres Dnia
Pozytywny odczyt Indeksu Produkcji Przemysłowej Kansas City
Wykres Dnia
Na Wall Street powraca szaleństwo na punkcie akcji memowych
Wykres Dnia
Opendoor to najnowsza akcja memowa, notująca szalone wolumeny obrotu
Wykres Dnia
„Wielka, piękna ustawa” Trumpa zbliży dług publiczny do 40 bilionów dolarów
Wykres Dnia
Agencja Moody's podniosła ratingi Argentyny o dwa stopnie
Wykres Dnia
Szokujące ceny amerykańskich ubezpieczeń samochodowych