Oszczędne paliwa

Paliwa produkowane przez ORLEN są lepsze od konkurencyjnych produktów. Benzyny Eurosuper 95 (bezołowiowa 95) i benzyna bezołowiowa 98, powstające w płockim zakładzie, mają wyższą jakość, zarówno pod względem walorów eksploatacyjnych, jak i ekologicznych, niż określają to polskie normy.

Publikacja: 29.07.2003 10:40

Podstawową zaletą benzyn, dzięki starannie dobranym komponentom wytwarzanym w nowoczesnej rafinerii, jest zapewnienie prawidłowej pracy silnika w różnych warunkach atmosferycznych i przy zmiennym obciążeniu. Benzyny z PKN ORLEN, co jest dobrą informacją dla liczących każdy grosz, oszczędzają też zużycie paliwa. Mają również wiele innych właściwości, które powodują, że dobrze wpływają na silniki samochodowe. Benzyny są uszlachetniane odpowiednio dobranymi dodatkami. Między innymi myjącymi. Zadaniem tych składników jest zapewnienie utrzymania w czystości układu dolotowego, a nawet gwarancja wyeliminowania osadów powstałych podczas stosowania paliwa nieznanego pochodzenia i nie zawierającego środków myjących. Poza tym do paliw produkowanych w płockim zakładzie dodaje się składniki, które zapobiegają korozji silników. Do większości benzyn dodaje się również komponenty przeciwutleniające, które chronią paliwo przed zmianą jego właściwości podczas długoterminowego przechowywania.

Z czego powstaje benzyna?

Wysoką jakość benzyn osiągnięto w ORLENIE dzięki dotychczasowym inwestycjom oraz systematycznym modernizacjom istniejących instalacji. Otrzymywane komponenty cechuje optymalna jakość z punktu widzenia potrzeb silnika, jak również środowiska naturalnego. Do stosowanych wysokooktanowych, ale pozbawionych niepożądanych węglowodorów komponentów należą:

? alkilat, składający się głównie z izooktanu,

? izomeryzat, mieszanina wysokooktanowych lekkich węglowodorów izoparafinowych (C5-C6)

? eter etylotertbutylowy, związek tlenowy syntetyzowany z etanolu i frakcji węglowodorowej pochodzenia naftowego.

Z innych niezbędnych komponentów eliminowane są niepożądane składniki, na przykład:

? w wysokooktanowym komponencie, jakim jest reformat - minimalizuje się zawartość benzenu

? w komponencie, cennym z punktu widzenia pracy silnika w zmiennych warunkach, jakim jest benzyna krakingowa - minimalizuje się zawartość siarki.

Bezpieczne silniki

Benzyny powstające w koncernie zapewniają długotrwałe zachowanie mocy silnika, komfort jazdy i ograniczenie emisji toksycznych składników spalin nawet z samochodów, które nie mają katalizatora. Prawidłową pracę katalizatora gwarantuje niska zawartość siarki spełniająca zaostrzone limity, obowiązujące od 2000 roku w Unii Europejskiej.

Nowym wymaganiem, wprowadzonym w bieżącym roku dla benzyn będących w obrocie na polskim rynku jest ich skład grupowy.

Wymaganie odnośnie do tzw. składu grupowego jest spełnione w płockim zakładzie z dużą rezerwą w stosunku do wartości minimalnej, szczególnie w odniesieniu do węglowodorów typu aromatycznego. Typowa zawartość tego składnika kształtuje się poniżej 35% (wysokość parametru zalecana dyrektywą 17/2003/EC dopiero od roku 2005), a dla benzyn zawierających eter etylotertbutylowy w ilości 5,0 % - nawet poniżej 30,0 %.

Analizy zgodnie z normą ASTM D 1319: 1999 wykonuje dla wszystkich szarż produkcyjnych ORLEN Laboratorium. Kontrolne pomiary są z kolei wykonywane w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Rafineryjnego w Płocku.

Mniejsza zawartość węglowodorów aromatycznych w benzynie korzystnie wpływa na eksploatację silnika. Przede wszystkim powoduje obniżenie emisji benzenu w gazach wylotowych.

Benzyny

uszlachetnione

Wszystkie benzyny produkowane w PKN ORLEN zawierają wiele dodatków podnoszących ich jakość. W ostatnich latach trzykrotnie przeprowadzono ranking najskuteczniejszych dodatków do benzyn. Badania skuteczności ich działania były prowadzone na benzynie wyprodukowanej w płockiej rafinerii. Okazało się, że stosowane dodatki gwarantują przede wszystkim czystość zaworów dolotowych sprawdzaną w teście.Właściwość Procedura

IVD keep clean Metoda CEC F-05-A-93

na silniku

Mercedes

Benz M102E

Światowa Karta Paliw (World-Wide Fuel Charter grudzień 2002), zgodnie z wymaganiami przemysłu motoryzacyjnego, rozróżnia cztery kategorie benzyn. W poszczególnych kategoriach, w wymienionym teście, dopuszczalna ilość osadów na zaworze dolotowym została przedstawiona w tabeli.

Dodatki uszlachetniające, które są dodawane do benzyn w ORLENIE gwarantują, że ilość osadów nie przekracza 10 miligramów osadów na jeden zawór.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Nowa jakość doradztwa inwestycyjnego dla klientów Premium
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego