Gospodarka Niemiec kwartalnie powyżej europejskiej średniej

Wyniki gospodarcze Niemiec na początku roku były nieznacznie powyżej średniej europejskiej: w I kwartale PKB wzrósł o 0,3 proc. zarówno w strefie euro, jak i w UE w porównaniu z poprzednim kwartałem i był nieznacznie niższy od 0,4-proc. wzrostu w Niemczech.

Publikacja: 23.05.2025 15:03

Gospodarka Niemiec kwartalnie powyżej europejskiej średniej

Foto: PAP/EPA

W IV kwartale 2024 r. PKB wzrósł o 0,2 proc. w strefie euro i o 0,4 proc. w UE. W porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku sezonowo wyrównany PKB wzrósł o 1,2 proc. w strefie euro i o 1,4 proc. w UE w I kwartale 2025 r., po +1,2 proc. w strefie euro i +1,4 proc. w UE również w poprzednim kwartale. Po uwzględnieniu cen, sezonowości i kalendarza największy wzrost PKB wśród innych dużych państw członkowskich UE odnotowano w Hiszpanii (+0,6 proc.). Wyniki gospodarcze wzrosły również we Włoszech (+0,3 proc.) i Francji (+0,1 proc.). W USA nastąpił jednak spadek PKB o 0,1 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 r. Krótkoterminowy rozwój gospodarczy w Stanach Zjednoczonych pozostawał zatem w tyle za większością państw członkowskich UE.

Gorzej dla Niemiec wygląda sytuacja, gdy porówna się wyniki rok do roku. W tym okresie wzrost niemieckiej gospodarki był zerowy, podczas gdy Hiszpania urosła o 2,8 proc., Stany Zjednoczone o 2 proc., cała Unia o 1,4 proc., strefa euro o 1,2 proc., Francja o 0,8 proc., a Włochy o 0,6 proc.

Wyższy wzrost w cenach bieżących

W cenach bieżących PKB wzrósł o 2,4 proc., a dochód narodowy brutto wzrósł o 3,3 proc. w I kwartale 2025 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. Dochód narodowy netto według kosztów czynników wzrósł o 2,9 proc. od I kwartału 2024 r. Według wstępnych obliczeń wynagrodzenia pracowników wzrosły o 4,6 proc., a całkowite wynagrodzenia brutto wzrosły o 3,9 proc., podczas gdy dochód z majątku i dochodów przedsiębiorców spadł o 1,3 proc.. Ponieważ nastąpił jedynie niewielki wzrost liczby pracowników, średnie wynagrodzenia brutto na pracownika wzrosły również o 3,9 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Wzrost był mniejszy w ujęciu netto (+2,6 proc.). Dzieje się tak dlatego, że udział składek na ubezpieczenia społeczne w wynagrodzeniach brutto w I kwartale 2025 r. jest wyraźnie wyższy niż w I kwartale 2024 r., gdy pracownicy otrzymywali składki rekompensujące inflację, od których nie odprowadzano składek.

Zatrudnienie w Niemczech poniżej poziomu z roku poprzedniego

yniki gospodarcze w I kwartale 2025 r. osiągnęło około 45,8 mln osób zatrudnionych, których miejscem pracy były Niemcy. Był to spadek o 60 000 osób, czyli 0,1 proc. w porównaniu z I kwartałem 2024 r. Utrzymujące się spadki odnotowano w przemyśle i budownictwie, podczas gdy zatrudnienie wzrosło w sektorze usług.

Średnio na osobę zatrudnioną przepracowano więcej godzin niż w I kwartale 2024 r. (+0,4 proc.). Wolumen pracy w całej gospodarce - liczba osób zatrudnionych pomnożona przez średnią liczbę przepracowanych godzin na osobę zatrudnioną - wzrósł o 0,2 proc. w tym samym okresie. Wynika to z tymczasowych obliczeń Instytutu Badań nad Zatrudnieniem (IAB) Federalnej Agencji Zatrudnienia.

Całkowita wydajność pracy (PKB skorygowany o ceny na godzinę pracy osób zatrudnionych) spadła o 0,5 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku. Wydajność pracy na osobę zatrudnioną była tylko o 0,1 proc. niższa niż rok wcześniej.

Gospodarka światowa
Ceny producentów w Niemczech spadły w maju zgodnie z oczekiwaniami
Gospodarka światowa
38 miesiąc inflacji powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Plan wydatków Trumpa nie powstrzyma wzrostu długu USA
Gospodarka światowa
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych
Gospodarka światowa
Szwajcaria wraca do ery „zerowych” stóp procentowych
Gospodarka światowa
Fed ponownie nie zmienił stóp, przewiduje dwie obniżki w tym roku