W IV kwartale 2024 r. PKB wzrósł o 0,2 proc. w strefie euro i o 0,4 proc. w UE. W porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku sezonowo wyrównany PKB wzrósł o 1,2 proc. w strefie euro i o 1,4 proc. w UE w I kwartale 2025 r., po +1,2 proc. w strefie euro i +1,4 proc. w UE również w poprzednim kwartale. Po uwzględnieniu cen, sezonowości i kalendarza największy wzrost PKB wśród innych dużych państw członkowskich UE odnotowano w Hiszpanii (+0,6 proc.). Wyniki gospodarcze wzrosły również we Włoszech (+0,3 proc.) i Francji (+0,1 proc.). W USA nastąpił jednak spadek PKB o 0,1 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 r. Krótkoterminowy rozwój gospodarczy w Stanach Zjednoczonych pozostawał zatem w tyle za większością państw członkowskich UE.
Gorzej dla Niemiec wygląda sytuacja, gdy porówna się wyniki rok do roku. W tym okresie wzrost niemieckiej gospodarki był zerowy, podczas gdy Hiszpania urosła o 2,8 proc., Stany Zjednoczone o 2 proc., cała Unia o 1,4 proc., strefa euro o 1,2 proc., Francja o 0,8 proc., a Włochy o 0,6 proc.
Wyższy wzrost w cenach bieżących
W cenach bieżących PKB wzrósł o 2,4 proc., a dochód narodowy brutto wzrósł o 3,3 proc. w I kwartale 2025 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. Dochód narodowy netto według kosztów czynników wzrósł o 2,9 proc. od I kwartału 2024 r. Według wstępnych obliczeń wynagrodzenia pracowników wzrosły o 4,6 proc., a całkowite wynagrodzenia brutto wzrosły o 3,9 proc., podczas gdy dochód z majątku i dochodów przedsiębiorców spadł o 1,3 proc.. Ponieważ nastąpił jedynie niewielki wzrost liczby pracowników, średnie wynagrodzenia brutto na pracownika wzrosły również o 3,9 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Wzrost był mniejszy w ujęciu netto (+2,6 proc.). Dzieje się tak dlatego, że udział składek na ubezpieczenia społeczne w wynagrodzeniach brutto w I kwartale 2025 r. jest wyraźnie wyższy niż w I kwartale 2024 r., gdy pracownicy otrzymywali składki rekompensujące inflację, od których nie odprowadzano składek.
Zatrudnienie w Niemczech poniżej poziomu z roku poprzedniego
yniki gospodarcze w I kwartale 2025 r. osiągnęło około 45,8 mln osób zatrudnionych, których miejscem pracy były Niemcy. Był to spadek o 60 000 osób, czyli 0,1 proc. w porównaniu z I kwartałem 2024 r. Utrzymujące się spadki odnotowano w przemyśle i budownictwie, podczas gdy zatrudnienie wzrosło w sektorze usług.
Średnio na osobę zatrudnioną przepracowano więcej godzin niż w I kwartale 2024 r. (+0,4 proc.). Wolumen pracy w całej gospodarce - liczba osób zatrudnionych pomnożona przez średnią liczbę przepracowanych godzin na osobę zatrudnioną - wzrósł o 0,2 proc. w tym samym okresie. Wynika to z tymczasowych obliczeń Instytutu Badań nad Zatrudnieniem (IAB) Federalnej Agencji Zatrudnienia.