Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Urząd Regulacji Energetyki opublikował sprawozdanie z pracy urzędu za 2024 r. Udziały największych grup energetycznych w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadły. Wzrósł zaś udział mniejszych wytwórców. Spółki energetyczne wprowadziły więcej energii do sieci – 156,5 TWh. Rok wcześniej było to 151,9 TWh.
Wzrósł udział mniejszych wytwórców. Zgodnie ze sprawozdaniem największym wytwórcą energii elektrycznej pozostała Polska Grupa Energetyczna. Jednak jej udział zniżkował do 35,8 proc. z 37,4 proc. w 2023 r. W 2022 r. PGE miała ponad 40 proc. udziałów. Urząd zauważa także, że udział PGE z roku na rok spada, mimo że ilość wprowadzanej energii do sieci rośnie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Polska ponownie staje się eksporterem energii netto. Przez pierwsze pięć miesięcy tego roku więcej eksportowała energii elektrycznej, aniżeli importowała. Produkcja energii z węgla na razie spadła niewiele, licząc rok do roku.
Blisko 600 mld zł inwestycji planują polskie firmy energetyczne do 2035 r. Jako ostatnia ze spółek z udziałem Skarbu Państwa swoją strategię przedstawiła Polska Grupa Energetyczna, która chce wydać najwięcej spośród wszystkich firm z branży.
Grupa PGE ogłosiła nową strategię do 2035 r., której mottem przewodnim jest hasło „Energia Bezpiecznej Przyszłości. Elastyczność”. Zakłada ona inwestycje w inteligentne sieci energetyczne, nowe wielkoskalowe i elastyczne elektrownie gazowe, odnawialne źródła energii, magazyny oraz zintegrowane systemy ciepłownicze.
W nowej strategii Grupy PGE do 2035 r. założyliśmy nakłady inwestycyjne na poziomie 235 mld zł. Większość z tych środków, które planujemy przeznaczyć na inwestycje w dystrybucję, morską energetykę wiatrową i elektrownie gazowe, trafi do polskich przedsiębiorstw. Przełoży się to na zwiększenie wyniku EBITDA Grupy PGE do 30 mld złotych – mówi prezes PGE Dariusz Marzec.
W cieniu niepewności wokół dalszej liberalizacji lokowania lądowych farm wiatrowych inwestorzy realizują kolejne etapy morskiej energetyki wiatrowej. Orlen rusza z terminalem instalacyjnym, a URE z aukcjami.
WIG - Energia rośnie we wtorek o blisko 4 proc. Szczególną uwagę przykuwa ZE PAK, który zyskuje ponad 10 proc. PGE rośnie o około 5 proc.. W przypadku tej ostatniej inwestorzy liczą, że strategia spółki, którą zobaczymy w czwartek zaskoczy.