UKE nałożył na TP SA 30 mln zł kary za niewykonywanie oferty RIO

Warszawa, 22.03.2007 (ISB) - Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) nałożył na Telekomunikację Polską 30 mln zł kary za niewykonywanie oferty ramowej TP o dostępie telekomunikacyjnym w zakresie połączenia sieci (RIO), poinformował UKE w komunikacie na swojej stronie internetowej.

Aktualizacja: 23.02.2017 04:11 Publikacja: 22.03.2007 10:11

"Oferta została wprowadzona decyzjami prezesa UKE z 4 lipca 2006 r. i 24 sierpnia 2006 r., w zakresie dotyczącym usług międzysieciowych rozliczanych na zasadzie zryczałtowanej. Stwierdzone naruszenia polegają na m.in.: przedłużaniu negocjacji z operatorami, proponowaniu w toku negocjacji rozwiązań niezgodnych z ofertą RIO i wprowadzaniu ich do treści umów międzyoperatorskich, opóźnianiu zawierania bądź aneksowania umów międzyoperatorskich" - czytamy w komunikacie.

UKE podał, że z materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie wynika, że TP SA dopiero w połowie listopada 2006 roku przedstawiła operatorom swoją propozycję w zakresie rozliczeń na zasadzie zryczałtowanej, a propozycja ta znacząco odbiegała od zapisów oferty RIO.

"Niezgodności polegały m. in. na odmiennym sposobie wyliczenia opłat za ruch międzysieciowy rozliczany w oparciu o płaską stawkę interkonektową, wyłączeniu opłaty bazowej za ruch rozliczany ryczałtowo poza obszar tranzytowy, niezgodnym z ofertą RIO rozróżnieniu na LPSS 3 i LPSS 2 zmieniającym model rozliczeń w oparciu o stawkę zryczałtowaną, wyłączeniu z rozliczeń niektórych rodzajów połączeń, w tym ruchu kończonego w sieci TP, niezgodnym z ofertą RIO określeniu terminów zawierania i aneksowania umów międzyoperatorskich" - głosi komunikat UKE.

UKE poinformował, że oferta RIO miała na celu wprowadzenie również na rynku hurtowym rozwiązań coraz powszechniejszych na rynku detalicznym, gdzie abonenci rozliczani są za wykonywane połączenia w oparciu o stałą opłatę ryczałtową.

Od decyzji UKE o nałożeniu kary przysługuje odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. (ISB)

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego