6,1 proc. podrożały w środę akcje Asseco Poland. Na koniec dnia kosztowały już 78,5 zł. To najwyższa cena od września 2000 roku. Bezpośrednią przyczyną dynamicznego wzrostu notowań było odtajnienie informacji, że firma informatyczna przez ostatnie kilka miesięcy podpisała wstępne umowy nabycia udziałów w czterech zagranicznych spółkach z branży. Asseco Poland tłumaczy, że wcześniejsze podanie do publicznej wiadomości komunikatów o zawartych porozumieniach mogłoby negatywnie wpłynąć na przebieg negocjacji i warunki transakcji.
Jeszcze w grudniu ubiegłego roku rzeszowska spółka podpisała wstępne umowy zakupu dwóch firm IT z Rumunii. Ostateczne umowy powinny zostać parafowane w ciągu trzech tygodni, czyli w pierwszej dekadzie maja. W 2006 r. podmioty miały łącznie 27,5 mln euro przychodów (około 105 mln zł) i zarobiły netto około 2,7 mln euro (ponad 10 mln zł).
Jak wynika z wcześniejszych deklaracji Adama Górala, prezesa Asseco Poland, formalnie kupującym rumuńskie spółki będzie specjalnie do tego powołana i zarejestrowana w Polsce firma Asseco Romania. Kapitał do podmiotu wniosą w 70 proc. Asseco Poland, a w 30 proc. Prokom, który jest inwestorem strategicznym rzeszowskiej firmy (ma 25,66 proc. akcji).
Asseco Poland w opublikowanym komunikacie nie informuje, ile zapłaci za rumuńskie spółki ani jakie pakiety chce nabyć. W poprzednich transakcjach tego typu dokonywanych w Polsce (do grupy dołączyło m.in. lubelskie Safo) przejmowane firmy były wyceniane w przedziale 10-15-krotność wypracowywanego w ostatnim roku zysku netto. To oznacza, że podmioty z Rumunii mogą być warte razem 110-160 mln zł. - Myślę, że na potrzeby obu transakcji będziemy brać pod uwagę wycenę bliższą dolnemu przedziałowi - skomentowała Katarzyna Drewnowska, rzecznik giełdowego przedsiębiorstwa.
Pod koniec lutego Asseco Poland podpisało również wstępne umowy nabycia dwóch firm IT (z Serbii i Macedonii). Ostateczne porozumienia zostaną parafowane do połowy lipca. Podobnie jak w przypadku rumuńskich przejęć, kupującym będzie spółka celowa Asseco Adria (wcześniej proponowano nazwę Asseco Balkans), założona przez Asseco Poland i Prokom. Podobne mają być również parametry finansowe transakcji. Nabywane podmioty miały w 2006 r. 16,1 mln euro przychodów (około 65 mln zł) i 3 mln euro zysku netto (około 12 mln zł).