Zdaniem Marcina Materny, drugą słabością nowej strategii PKO BP jest położenie zbyt małego nacisku na ekspansję zagraniczną. - Nie chodzi o przejęcia, ale warto, by pomyśleć po prostu o tworzeniu w ościennych krajach placówek i zdobywaniu klientów - stwierdził analityk. Dodał, że dla tak dużego banku, jak PKO BP, mocniejsze wyjście za granicę jest praktycznie jedynym sposobem, by rosnąć szybciej niż krajowy rynek.
Jakie są zagraniczne plany PKO BP? Ukraińska filia ma się znaleźć w pierwszej piątce tamtejszego rynku, głównie dzięki ekspansji w detalu. Mają powstać nowe placówki. Pieniądze na rozwój zapewni polski właściciel. Zgodnie z umową z ukraińskim bankiem centralnym, w tym roku PKO BP ma dokapitalizować Kredobank 35 mln dolarów, a w przyszłym - 50 mln dolarów. Z wypowiedzi Marka Głuchowskiego wynika, że inwestycje PKO BP w Kredobank będą większe.
Możliwy jest rozwój również w innych krajach regionu. - Będziemy patrzeć, gdzie będzie szedł polski biznes - powiedział szef rady PKO BP.
Na pewno w najbliższych miesiącach bank otworzy oddział w Londynie. Ma on obsługiwać osoby wyjeżdżające do pracy w Wielkiej Brytanii. - Szacujemy, że polska emigracja na Wyspach Brytyjskich wyniesie w 2012 r. około miliona osób. Chcemy im ułatwić życie tam na miejscu - wyjaśnił Marek Głuchowski. Działalność na Wyspach bank chce zacząć od sprzedawania kredytów mieszkaniowych. Przedstawiciele PKO BP nie odpowiedzieli na pytania, ilu klientów na Wyspach chce mieć bank ani ile placówek tam postawi. Wiadomo natomiast, że j
98 groszy dywidendy na akcję
Strategia została zaprezentowana na walnym zgromadzeniu banku. Zgodnie z propozycją zarządu akcjonariusze uchwalili 98 gr dywidendy na akcję z ubiegłorocznego zysku (dzień ustalenia prawa do dywidendy to 20 lipca, wypłata nastąpi 2 sierpnia).