KGHM mógłby stać się jedynym właścicielem PAK-źródło

WARSZAWA, 18 maja (Reuters) - Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) chce unieważnić umowę prywatyzacyjną zawartą z Elektrimem przy sprzedaży akcji elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK). Jeśli obie strony osiągnęłyby porozumienie, właścicielem wszystkich akcji PAK-u zostałby KGHM Polska Miedź, poinformowało we wtorek źródło zbliżone do resortu skarbu.

Aktualizacja: 20.02.2017 19:19 Publikacja: 22.05.2007 15:06

Elektrim posiada 40 procent akcji PAK, a skarb państwa, który zarzucał inwestorowi, że nie wywiązuje się z umowy prywatyzacyjnej, pozostałe 60 procent. Elektrim zarzutom zaprzeczał.

Rozmowy w sprawie rozwiązania długoletniego konfliktu wśród akcjonariuszy PAK trwają od kilku miesięcy.

"Proponowanym rozwiązaniem (sporu) jest zmiana, lub odstąpienie od umowy prywatyzacyjnej z Elektrimem, zwrot udziałów i pospłacanie nawzajem należności, a następnie kupno całego pakietu (100 procent akcji PAK) przez KGHM" - powiedziała Reuterowi we wtorek chcąca zachować anonimowość osoba zbliżona do MSP.

Ani MSP, ani KGHM nie miały oficjalnego komentarza.

"Nie komentujemy rozmów toczących się pomiędzy Elektrimem a Minsterstwem Skarbu Państwa, ponieważ nie jesteśmy ich stroną" - powiedziała rzecznik KGHM, Alina Urban.

Elektrim nie wyklucza takiego rozwiązania. W poniedziałek Zygmunt Solorz-Żak, główny akcjonariusz tej firmy powiedział, że może sprzedać kontrolowane przez niego akcje PAK-u i zgodzić się na rozwiązanie umowy prywatyzacyjnej ze skarbem państwa, jeżeli skarb zwróci mu nakłady poniesione na PAK.

Solorz-Żak deklaruje, że jest gotowy do rozmów i jeśli cena będzie satysfakcjonująca, wówczas może wyjść z tej inwestycji.

Pomysł kupna akcji przez KGHM pojawił się po tym jak spółka ogłosiła osiągnięcie rekordowego 3,39-miliardowego jednostkowego zysku netto w 2006 roku oraz zapowiedziała inwestycje w działalność niezwiązaną z wydobyciem miedzi. ((Autor: Patryk Wasilewski i Gabriela Baczyńska; Redagował: Paweł Florkiewicz; Reuters Serwis Polski, tel 22 653 9700; [email protected], RM: [email protected])) lplint

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego