Niezależny kandydat MSP
Największą niewiadomą wczorajszego WZA były wybory rady nadzorczej. Wcześniej wiadomo było tylko tyle, że jeden z dwóch dotychczasowych członków niezależnych rady nadzorczej Raimondo Eggink zostanie ponownie zgłoszony przez ING Nationale Nederlanden OFE. Drugi niezależny członek, były prezes GPW Wiesław Rozłucki, nie chciał ponownie ubiegać się o miejsce w nadzorze Orlenu. W jego miejsce Commercial Union OFE chciał wprowadzić do rady Andrzeja Szczęsnego Nartowskiego.
Obie te propozycje zostały zgłoszone, lecz - ku zaskoczeniu części akcjonariuszy i dziennikarzy - swoją kontrkandydaturę na niezależnego członka rady nadzorczej zgłosił także... przedstawiciel Skarbu Państwa. Proponował, aby do rady wprowadzić prof. Jerzego Woźnickiego, eksrektora Politechniki Warszawskiej i byłego eksperta rządowego w sprawach szkolnictwa wyższego, a obecnie m.in., członka rady nadzorczej banku Pekao. Przypomnijmy, że w październiku 2005 r. był on nieoficjalnie wymieniany jako przyszły minister edukacji w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza (gdyby powstała koalicja PiS i PO).
W wyniku głosowania okazało się, że ministerialny kandydat niezależny zyskał większe poparcie akcjonariatu spółki niż wskazany przez fundusze Nartowski. W radzie - jako członkowie niezależni - znaleźli się więc R. Eggink oraz J. Woźnicki.
Desant z Ciechu
Dołączyli oni do wybranej wcześniej i również zgłoszonej przez reprezentanta MSP przewodniczącej rady Małgorzaty I. Ślepowrońskiej. Jej kandydatura, a dokładniej to, że nie została w żaden sposób uzasadniona, wzbudziła sprzeciw części inwestorów. - Jakaś 31-letnia dziewczynka ma być przewodniczącą rady? Przecież to nie jest PGR, tylko spółka publiczna - gorączkował się jeden z akcjonariuszy. W odpowiedzi reprezentant resortu przekonywał, że M. Ślepowrońska ma wystarczające doświadczenie zawodowe, zdała egzamin na członka rady nadzorczych spółek SP i zasiada już w kilku z nich m.in. w Sodzie Mątwie i w PLL LOT. Dodajmy, że nowa szefowa orlenowskiej rady jest dyrektorem IT w Ciechu. Także inna pracownica Ciechu, Agata Mikołajczyk, doradca szefa tej firmy, dostała się wczoraj do rady płockiej spółki. Wcześniej była dyrektorem Biura Zamówień Publicznych w stołecznym Ratuszu. Teraz zasiada w RN TVP. Desant z Ciechu, biorąc pod uwagę to, że jego prezesem jest Mirosław Kochalski, były bliski współpracownik prezydenta Lecha Kaczyńskiego, nie dziwi. P. Kownacki, prezes Orlenu, to także przyjaciel prezydenta RP. Członkami rady Orlenu zostali wczoraj: Robert Czapla, Krzysztof Rajczewski, Marek Drac-Tatoń oraz poprzedni szef RN Zbigniew Macioszek (wszyscy zgłoszeni przez MSP). Dziewiątą osobę, która wejdzie do nadzoru, wskazał - zgodnie ze statutem spółki - szef MSP. Nie ujawniono jej nazwiska.