Najnowszy ranking będzie dotyczył okresu od końca marca 2008 r. do końca marca bieżącego roku.
Jak wynika z naszych wyliczeń, przeciętny wynik z inwestowania funduszy wynosi około 15 proc. w tym okresie. To najlepszy wynik za trzy lata od kilku lat. OFE zarobiły po kilkanaście procent, mimo że w tym czasie indeks WIG wzrósł o 1,5 proc., a inne główne indeksy giełdowe są na minusie.
Pierwsza czwórka najlepszych funduszy to Allianz, PKO BP Bankowy oraz Axa. Na końcu zestawienia jest Aviva. Wynik najlepszego funduszu, 17,4 procent, jest o prawie 1 pkt procentowy wyższy niż kolejnego za nim funduszu oraz o prawie 4 pkt proc. lepszy niż najsłabszego funduszu w zestawieniu. Oprócz jednak najlepszego i najsłabszego OFE wyniki pozostałych odbiegają od siebie w niewielkim stopniu.
Żadnemu właścicielowi funduszu nie grozi dopłata do rachunków klientów. Wszystkie fundusze wypracowały w tym okresie wynik wyższy od minimalnie wymaganego. Wynik najsłabszego funduszu, Avivy, odbiega od reszty. Lata 2008–2009 nie były jednak zbyt dobre dla tego jednego z największych funduszy. Dopiero w 2010 r. dość istotnie poprawił wyniki.
W pierwszym kwartale tego roku fundusze zarobiły przeciętnie dla klientów 1,2 proc. Najlepszym miesiącem okazał się dla zarządzających marzec, gdy średnia stopa zwrotu wyniosła 1,4 proc. W styczniu zaś ich wynik był ujemny.