– Wynik funduszu robi się na dwa sposoby – alokacją i selekcją. Z jednej strony mieliśmy minimalne dopuszczalne zaangażowanie w akcje, z drugiej w naszym portfelu znalazły się spółki, które w niepewnych czasach zachowują się lepiej od rynku. To jest właśnie główna siła spółek dywidendowych – tłumaczy Marcin Billewicz, prezes Copernicus Securities.
Relatywnie dobrze w tej kategorii poradziło sobie również Allianz TFI, które od lipca z powodzeniem ogranicza spadki w funduszach akcji.
Uczestnicy najgorzej sobie radzącego ING Selektywnego stracili we wrześniu ponad 15?proc. swoich oszczędności. To dlatego średnia stopa zwrotu funduszy akcji polskich wyniosła aż -8,6 proc.
Zadowoleni mogą być posiadacze jednostek uczestnictwa funduszy akcji tureckich. W minionym miesiącu za sprawą prawie 8-proc. zwyżek na giełdzie w Stambule, która praktycznie od razu zaczęła się dźwigać po sierpniowych spadkach, zaczęły one odrabiać straty ponoszone w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Najlepszy w tej grupie Arka BZ WBK Akcji Tureckich zarobił we wrześniu 13,7 proc.