W niniejszym artykule postaram się zwrócić uwagę na sytuacje nietypowe, nieomawiane w moich poprzednich poradnikach, oraz zmiany, jakie czekają nas w tym roku. Zacznijmy od zmian.
Nowy PIT-8C
Inwestorzy, przyzwyczajeni już do pewnej formuły informacji PIT-8C otrzymywanej z domów maklerskich, w tym roku zetkną się z kolejną, poprawioną wersją tej deklaracji. Mówiąc najogólniej: dostosowano ją do faktu likwidacji numeru NIP oraz przesunięto rubryki, w których prezentowano przychody z odpłatnego zbycia instrumentów finansowych. Teraz główne dane dotyczące przychodów i kosztów mieszczą się w części F, a przychody, których dom maklerski nie może uznać za jednoznacznie zwolnione lub opodatkowane – w części G. Nie są to może istotne zmiany, ale wymuszają uwagę, jeśli mocno przywykliśmy już do pewnego układu PIT-8C.
Zmiany w zeznaniu podatkowym i zasadach opodatkowania
Samo zeznanie PIT-38 zmieniło się w niewielkim stopniu. Pamiętajmy jedynie o zastąpieniu numeru NIP numerem PESEL. W ostatnim roku nie wprowadzono też żadnych istotnych zmian w ustawach podatkowych, a jedyną, która zasługuje na wyróżnienie, jest zrównanie sprzedaży akcji w celu umorzenia ze zwykłą sprzedażą. Zmiana ta powinna znaleźć odzwierciedlenie w wartościach podawanych w PIT-8C, jeśli oczywiście odpowiadaliśmy na takie wezwanie spółki w 2011 roku. Przychód z tego tytułu dom maklerski powinien uwzględnić w przesłanej informacji.
Inne zasady opodatkowania nie podlegają szczególnym modyfikacjom. Kwestie sporne, o których mogliśmy czytać w literaturze i prasie tematycznej, nie podlegały jakimś szczególnym modyfikacjom w orzecznictwie sądów lub wykładniach Ministerstwa Finansów. Nadal podatnicy są bombardowani sprzecznymi wykładniami przepisów i nie mogą być do końca pewni, czy tłumacząc przepisy podatkowe na swoją korzyść, spotkają się z przychylnością organów podatkowych przy takich zagadnieniach, jak koszty prowadzenia działalności inwestycyjnej czy rozliczanie strat z różnych źródeł kapitałów pieniężnych.
Opodatkowanie dochodów z zagranicy
Kwestia opodatkowania dochodów kapitałowych, których źródło pochodzenia leży poza granicami Polski, budzi wiele wątpliwości wśród inwestorów. Nie chodzi tu jednak o dochody z odpłatnego zbycia instrumentów finansowych, bo te z reguły są wykazywane w informacji PIT-8C, lecz na przykład o dochody z dywidend lub odsetek. Bardzo często są one zwolnione z opodatkowania w kraju wypłaty i wtedy podatnicy otrzymują na swoje rachunki kwoty brutto, nieobciążone żadnym podatkiem. W takich przypadkach należy pamiętać, że podatek od dochodu z dywidend lub odsetek albo innego dochodu o podobnym charakterze powinniśmy wykazać w zeznaniu PIT-38 (patrz rubryka 39) lub PIT-36 (patrz rubryka 193/194) czy nawet PIT-36L (patrz rubryka 60).