GPW podała skład nowego indeksu WIG 30

Giełda Papierów Wartościowych wybrała w czwartek skład nowego indeksu największych i najbardziej płynnych spółek - WIG 30 - poinformowała GPW w komunikacie. Początek publikacji indeksu przewidziano na 23 września br.

Aktualizacja: 08.02.2017 13:29 Publikacja: 08.08.2013 21:55

GPW podała skład nowego indeksu WIG 30

Foto: Bloomberg

"W skład indeksów WIG 30 i WIG 30 TR wejdą akcje 30 największych i najbardziej płynnych spółek znajdujących się w obrocie na głównym GPW w dniu 31 lipca 2013 r.(...)" - wskazano w komunikacie.

Wynika z niego ponadto, że do nowego indeksu poza obecnymi spółkami należącymi do WIG 20 wejdą: LPP, Cyfrowy Polsat, ING BSK, Alior Bank, Azoty Tarnów, CCC, Enea, TVN, Netia oraz Boryszew.

W komunikacie dodano, że na liście rezerwowej znalazły się spółki: Millennium, Getin Noble, CEZ, oraz AmRest.

"Lepsze odzwierciedlenie wielkości i różnorodności naszego rynku oraz lepsza ekspozycja dodatkowych dziesięciu spółek to główne motywy, jakimi kierowaliśmy się podejmując decyzję o przeprowadzeniu tej ważnej dla polskiego rynku kapitałowego zmiany. Jestem przekonany, że znalezienie się w elitarnym gronie blue chipów stworzy interesujące możliwości dla spółek oraz inwestorów. Liczę, że spółki właściwie wykorzystają ten potencjał" - powiedział cytowany w komunikacie prezes GPW Adam Maciejewski.

Dodano, że nowy wskaźnik koniunktury największych spółek pozwoli na zmniejszenie koncentracji branżowej w głównym indeksie warszawskiej giełdy. "Dzięki ograniczeniu udziału spółek z jednego sektora giełdowego do siedmiu uczestników oraz zmniejszeniu udziału jednej spółki w kapitalizacji całego indeksu do 10 proc., zwiększeniu ulegnie reprezentacja branż wśród spółek wchodzących w skład indeksu i będzie on lepiej odzwierciedlał zróżnicowanie sektorowe spółek notowanych na głównym rynku GPW" - napisano.

"Skład WIG30 stanowi odzwierciedlenie 13 branż, wg klasyfikacji stosowanej przez GPW. W porównaniu do portfela WIG20 pojawiły się dwie nowe branże: media i przemysł metalowy" - dodano.

Indeks WIG 30 ma być indeksem cenowym, czyli przy jego obliczaniu będą brane pod uwagę jedynie ceny zawartych transakcji. Z kolei indeks WIG 30 TR będzie indeksem dochodowym, co oznacza, że przy jego obliczaniu będą uwzględniane nie tylko ceny zawartych transakcji, ale także dochody z dywidend i praw poboru.

Jak podkreślał niedawno prezes giełdy Adam Maciejewski, WIG 30 ma m.in. pełniej odzwierciedlać obecną wielkość rynku i liczbę notowanych spółek, lepiej odwzorowywać strukturę sektorową spółek notowanych na GPW, a także realniej odzwierciedlać strukturę polskiej gospodarki. Stwierdził też, że dzięki WIG 30 możliwe jest pojawienie się na warszawskiej giełdzie największych spółek z regionu Europy Środkowej i Wschodniej, które zainteresowane są obecnością w głównym indeksie.

Obecny indeks WIG 20 ma być publikowany równolegle do 31 grudnia 2015 r.

Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski