Próbowaliśmy nawet zwiększyć szanse jego konkurentów, łącząc w jedną kategorię fundusze zrównoważone, stabilnego wzrostu i aktywnej alokacji – nie pomogło. Prowadzony przez Chudzika Investor Zrównoważony, ze stopą zwrotu rzędu 14 proc., okazał się bezkonkurencyjny.
Sukces inwestycyjny tego funduszu przekłada się na jego powodzenie w sieci sprzedaży. W styczniu, to właśnie między innymi dzięki Investor Zrównoważonemu, a także dzięki innemu funduszowi zarządzanemu przez Chudzika – Investor Zabezpieczenia Emerytalnego – fundusze mieszane po raz pierwszy od 19 miesięcy znów przyciągnęły kapitał. Strategie zrównoważone i stabilnego wzrostu święciły triumfy podczas hossy lat 2005–2007. Po bessie 2008 r. ich miejsce zaczęły przejmować fundusze absolutnej stopy zwrotu. Jednak przykład produktów Investors TFI pokazuje, że to nie moda, ale jakość wciąż może odgrywać kluczową rolę przy wyborach klientów TFI.
Ale dobre fundusze mieszane mają w ofercie również inni powiernicy. PKO Strategicznej Alokacji, zarządzany przez zespół pod wodzą Rafała Matulewicza, w 2016 r. osiągnął stopę zwrotu rzędu 12 proc.
Nieźle poradził sobie również PZU Zrównoważony – z zyskiem na poziomie 10,5 proc. – prowadzony przez Jakuba Chruściela, Justynę Trojan, Konrada Augustyńskiego i Pawła Kowalskiego. Coraz trudniejsza koniunktura na rynku obligacji sprawia, że w nadchodzących miesiącach, a kto wie, czy nie latach, to zarządzający od akcji, a nie od obligacji, będą mieli kluczowy wpływ na wyniki funduszy inwestujących w obie klasy aktywów.