Nie ma planu B dla Grecji

– Unia Europejska nie ma planu B dla Grecji. Nie istnieje problem udzielenia jej pomocy finansowej. Grecja nie zbankrutuje, bo w strefie euro to niemożliwe – stwierdził Joaquin Almunia, komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych.

Publikacja: 30.01.2010 00:37

Joaquin Almunia, komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych

Joaquin Almunia, komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych

Foto: Bloomberg

Zdementował w ten sposób czwartkowe doniesienia dziennika „Le Monde”, o tym, że państwa strefy euro analizują plan udzielenia pomocy finansowej Grecji.

Inwestorzy wyraźnie mają jednak wątpliwości, czy Hellada poradzi sobie z uporządkowaniem finansów publicznych i nie zbankrutuje. Greckie obligacje staniały od początku roku o blisko 4,2 proc. (ceny w euro mierzone przez indeks Bloomberg/EFFAS). W ciągu ostatnich trzech miesięcy ich cena spadła o około 10 proc.

Koszt CDS, czyli swapów zabezpieczających przed niewypłacalnością dłużnika, dla greckich obligacji dziesięcioletnich spadł w piątek o 5 pb., do 416 pb. Wciąż jednak był niepokojąco wysoki. Wynosi on tylko o 17 pb. mniej, niż sięgnął w grudniu dla podobnych obligacji zagrożonego wówczas bankructwem Dubaju. Jeszcze w październiku koszt greckich CDS wynosił około 120 pb. Im jest on wyższy, tym większe ryzyko niewypłacalności dłużnika.

Grecki premier Jeorios Papandreou skarżył się w czwartek, że Grecja stała się ofiarą rynkowych plotek. Następnego dnia niemieckie Ministerstwo Finansów oświadczyło, że reakcja rynków na kłopoty Grecji z jej finansami publicznymi jest bardzo przesadzona. – Zakończona w tym tygodniu sukcesem sprzedaż greckich obligacji dowodzi, że rząd w Atenach nie ma problemów z dostępem do międzynarodowych rynków finansowych – powiedział Michael Offer, rzecznik resortu.

Tymczasem dziennik „Handelsblatt” opublikował projekt komunikatu ministrów finansów krajów strefy euro, w którym przyznają, że niepokoją ich problemy finansowe Grecji oraz innych „słabych ogniw” eurolandu.

Takim „słabym ogniwem” jest m.in. Hiszpania. Jej deficyt budżetowy sięgnął w zeszłym roku, według szacunków Komisji Europejskiej, aż 11,2 proc. PKB (grecki, największy w UE wyniósł prawdopodobnie 12,7 proc. PKB). Będzie on musiał zostać zmniejszony do 3 proc. PKB do 2013 r. Hiszpańska minister finansów Elena Selgado przygotowała więc plan naprawy finansów publicznych. Przewiduje on, że cięcia wydatków i podwyżki podatków pozwolą do 2013 r. zaoszczędzić budżetowi co najmniej 50 mld euro.

Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową