Niższa ocena i pozycja Toyoty

Agencja ratingowa Moody's obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Toyoty, a w dorocznym rankingu czołowych 2000 firm na świecie pisma „Forbes” japońska firma spadła z trzeciego na 360. miejsce

Publikacja: 22.04.2010 16:18

Agencja ratingowa Moody's obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Toyoty

Agencja ratingowa Moody's obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Toyoty

Foto: AFP

Agencja Moody's oświadczyła, że pierwsze od czasu operacji przywołania 10 mln pojazdów na świecie z powodu wad w układach hamowania i przyspieszenia obniżenie oceny Toyoty wiąże się z oczywistym niskim poziomem zyskowności tej firmy. Problemy jakości i akcje przywoławcze dotyczące głównie USA wzbudziły duże wątpliwości, czy Toyocie uda się utrzymać pozycję zdobytą dotąd względem rywali — stwierdził główny analityk agencji, Tadashi Usui.

Moody's obniżyła do negatywnej perspektywę Toyoty i jej filii oraz ocenę do Aa2, do trzeciej najwyższej w 19-stopniowej skali. Oznacza to, że zdolność spłacania długu przez tę firmę zmalała, ale w dalszym ciągu jest bardzo duża.

Usui uważa, że rentowność Toyoty zmaleje w najbliższych latach z powodu kosztów sporów sądowych związanych z operacjami usuwania wad. Jeśli dodać do tego spodziewany w tym roku spadek sprzedaży samochodów i koszty napraw, to istnieje ryzyko, że zysk operacyjny Toyoty będzie niższy od odpowiadającego poziomowi oceny tej firmy do co najmniej 2012 r., a być może i dłużej — dodał analityk.

Znacznie gorzej ocenił Toyotę amerykański dwutygodnik „Forbes”. W rankingu za 2010 r. umieścił japońską firmę na 360. miejscu wśród 2 tys. najlepszych na świecie firm pod względem sprzedaży (obrotów), zysków, aktywów i wartości rynkowej. W poprzednim rankingu Toyota była na trzecim miejscu i na dziesiątym 5 lat temu.

Teraz znalazła się za swymi rywalami: Fordem, Hondą i Hyundaiem. Z rankingu wypadły GM i Chrysler, bo korzystały z sądowej ochrony przed wierzycielami i dokonywały sanacji. Zniknął też Volkswagen z racji skomplikowanej w 2009 r. sytuacji związanej z fuzją z Porsche. Japończyków nie ucieszy zapewne i to, że Daimler uplasował się na 388 miejscu.

Mimo światowego kryzysu finansowego banki nadal dominowały na liście „Forbesa”. Było ich 308 głównie z racji dużych aktywów. Liderem rankingu okazał się inwestycyjny gigant z USA, JP Morgan Chase, który zepchnął General Electric. Łącznie 2 tys. wymienionych firm reprezentuje obroty w wysokości 30 bln dolarów obrotów, zyski 1,4 bln, aktywa 124 bln i wartość rynkową 31 bln USD. Oznacza to wzrost o 61 proc. wobec 2009 r.

[srodtytul][link=http://www.rp.pl/temat/432025_Awarie_motoliderow.html target="_blank"]Zobacz: Awarie motoliderów[/link][/srodtytul]

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos