Pomoc finansowa dla Fannie Mae oraz Freddie Mac, znacjonalizowanych firm finansujących amerykański rynek hipoteczny, może sięgnąć do końca 2013 r. nawet 363 mld USD – wynika z wyliczeń Federalnej Agencji Finansowania Budownictwa Mieszkaniowego (FHFA), amerykańskiego regulatora rynku hipotecznego. Od 2008 r. władze USA wspomogły Freddie i Fannie sumą 148 mld USD.

FHFA przeprowadziła tzw. testy wytrzymałościowe obydwu firm. Wielkość przyszłych potrzeb finansowych tych spółek uzależniono od cen nieruchomości, gdyż Fannie i Freddie poniosły w ostatnich latach ogromne straty na instrumentach finansowych powiązanych z kredytami hipotecznymi. Pomimo kryzysu wciąż odgrywają one też dużą rolę na rynku kredytowym. Sekurytyzują pożyczki hipoteczne warte łącznie 1,6 bln USD.

Wyliczenia mówiące o tym, że pomoc sięgnie 363 mld USD, to najbardziej skrajny scenariusz przewidujący, że USA znowu nawiedzi recesja, a ceny domów spadną o 20–25 proc. Gdyby ceny domów rosły w ciągu trzech nadchodzących lat w wolnym tempie, pomoc dla Fannie i Freddie zamknęłaby się w granicach 238 mld USD. Jeśli rynek nieruchomości podnosiłby się z kryzysu szybciej niż obecnie, pomoc sięgnęłaby już tylko 221 mld USD. – Niezależnie od tego, ile wyniesie ostateczny koszt, ratowanie Fannie i Freddie wciąż będzie najkosztowniejszą częścią rządowych interwencji na rynku finansowym – wskazuje republikański kongresmen Scott Garret.

– Biorąc pod uwagę najbardziej prawdopodobny scenariusz 90 proc. strat Freddie i Fannie już mamy za sobą – uspokaja Jeffrey Goldstein, podsekretarz stanu w Departamencie Skarbu USA.W zeszłym roku obie firmy straciły łącznie 93,5 mld USD netto. Ich kiepskie wyniki finansowe to rezultat zainwestowania przed kryzysem 227 mld USD w papiery oparte na kredytach hipotecznych. Straty wywołuje też konieczność wypłacania rządowi dywidendy. Bez niej łączna pomoc dla Freddie i Fannie prognozowana przez FHFA wyniosłaby od 142 mld USD do 259 mld USD.

Dywidenda ta jest wypłacana de facto z rządowych pieniędzy. Koszty pomocy dla Freddie i Fannie mogą jednak spaść, jeśli uda się skłonić banki do wykupienia części instrumentów finansowych opartych na kredytach hipotecznych, które przynoszą straty i prawdopodobnie są obciążone wadami prawnymi. FHFA wynajęła w tym celu kancelarię prawną. Od początku roku banki wykupiły już od Freddie i Fannie papiery warte 6 mld USD.