Jeśli debiutować, to w Azji

Amerykańska spółka American International Group (AIG) sprzedała w piątek w Hongkongu 58 proc. akcji swojego azjatyckiego oddziału AIA.

Publikacja: 25.10.2010 08:53

Ośrodkiem ożywienia w dziedzinie IPO jest Azja

Ośrodkiem ożywienia w dziedzinie IPO jest Azja

Foto: AFP

Oferta publiczna przyniosła uezpieczycielowi równowartość 17,8 mld USD, które pomogą mu spłacić pomoc, jaką otrzymał od Waszyngtonu podczas kryzysu. To największy debiut (IPO) w historii hongkońskiej giełdy.

Tego samego dnia rząd Indii zakończył przyjmowanie zapisów na 10-proc. akcji koncernu węglowego Coal India, który ma niemal monopolistyczną pozycję na tamtejszym rynku. Popyt przekroczył podaż 15-krotnie (sięgnął 48,7 mld USD), co oznacza, że cena waloru zostanie zapewne ustalona na maksymalnym przewidzianym w prospekcie emisyjnym poziomie. Na częściowej prywatyzacji spółki władze indyjskie zarobią więc równowartość 3,4 mld USD. Będzie to największa oferta akcji w historii Indii. Dotychczas statusem tym cieszył się debiut koncernu energetycznego Reliance Power w styczniu 2008 r.

Piątkowe transakcje potwierdziły, że ożywienie w dziedzinie IPO nabiera rozmachu. Jak wynika z danych agencji Bloomberga, tylko w październiku na światowych giełdach zadebiutowało 191 spółek. To najwięcej od grudnia 2008 r. Od początku roku debiutów było 1251, a ich łączna wartość sięgnęła 180,5 mld USD (514 mld złotych).

Choć do końca bieżącego roku zostały jeszcze ponad dwa miesiące, pod względem liczby i wartości IPO już jest on lepszy niż dwa minione lata. W 2009 r. na świecie zadebiutowało zaledwie 728 spółek, które zebrały z emisji akcji łącznie 110,9 mld USD. Rok wcześniej liczby te wyniosły odpowiednio 1120 i 120 mld.

Ośrodkiem ożywienia w dziedzinie IPO jest Azja. Na wschodzące giełdy tego kontynentu przypadło 41 proc. wartości wszystkich tegorocznych debiutów, a na dojrzałe rynki azjatyckie kolejne 30 proc. W tej drugiej grupie wyróżnia się Hongkong, gdzie wcześniej w tym roku zadebiutował m.in. Rolniczy Bank Chin.

W naszym regionie doszło w tym roku do 80 debiutów o łącznej wartości 6,2 mld USD. Choć w skali światowej to niewiele, liczby te są już bliskie rekordów z 2006 r., gdy liczba debiutów wyniosła 115, a ich wartość 8,8 mld USD. A tylko w Warszawie czekają nas jeszcze debiuty m.in. GPW (około 1,2 mld zł) i ukraińskiego Agrotonu (170 mln zł).

Na sprzedaż części akcji AIA na giełdzie AIG zdecydowała się, gdy z przejęcia spółki zrezygnował brytyjski ubezpieczyciel Prudential. Jego akcjonariusze uznali, że zaproponowana przez Amerykanów cena – 35,5 mld USD – jest zbyt wysoka.

Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale