Republikanie uderzą w politykę Obamy

Klęska demokratów w wyborach uzupełniających do Kongresu USA może pokrzyżować część zamierzeń gospodarczych administracji prezydenta Baracka Obamy.

Publikacja: 04.11.2010 07:05

– Dokonamy zmiany kursu we władzach – zapowiada John Boehner, przywódca republikanów w Izbie Repreze

– Dokonamy zmiany kursu we władzach – zapowiada John Boehner, przywódca republikanów w Izbie Reprezentantów.

Foto: Reuters

Cieszą się już z tego przedstawiciele amerykańskiego biznesu.

Republikanie odnieśli największe zwycięstwo w wyborach tego typu od 1994 r. Udało im się odzyskać większość w Izbie Reprezentantów. W Senacie Partia Demokratyczna zachowała jedynie nieznaczną większość. Oznacza to, że opanowanej przez demokratów administracji dużo trudniej będzie forsować w Kongresie swoje projekty legislacyjne.

Tym bardziej że te wybory były dla wielu Amerykanów głosem sprzeciwu przeciwko polityce gospodarczej Obamy. Świadczy o tym choćby to, że do Izby Reprezentantów dostało się wielu politycznych debiutantów z tzw. Tea Party, czyli prawicowego ruchu społecznego protestującego przeciwko nadmiernemu zadłużaniu kraju oraz zwiększaniu roli rządu w amerykańskiej gospodarce.

– Amerykanie głosowali za miejscami pracy oraz wzrostem gospodarczym – komentuje wyniki wyborów Thomas Donohue, przewodniczący Amerykańskiej Izby Handlu, największej organizacji lobbistycznej reprezentującej przedsiębiorców z USA.

Amerykański biznes wiąże duże nadzieje z republikanami. To przedstawiciel tej partii obejmie wkrótce kierownictwo Komisji ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. To parlamentarne ciało będzie odpowiadało za kształt blisko 240 aktów prawnych określających, jak ostatecznie będzie wyglądała reforma regulacji rynków finansów forsowana przez demokratów.

Spółki z USA liczą również na to, że republikanie zablokują plany administracji Obamy przewidujące zwiększenie podatków dla firm działających za granicą. Niektórzy przedstawiciele branży ubezpieczeniowej spodziewają się natomiast, że zmieniony układ sił w Kongresie pozwoli ograniczyć negatywne skutki kontrowersyjnej reformy służby zdrowia, uchwalonej kilka miesięcy temu i uznawanej za sztandarowy projekt demokratów. To od dobrej woli republikanów będzie zależał również kształt reformy rynku hipotecznego, która określi dalsze losy Fannie Mae i Freddie Mac, ponoszących duże straty, znacjonalizowanych firm finansujących ten rynek.

Tymczasem wielu wyborców z klasy średniej liczy na to, że republikanom uda się przedłużyć obowiązywanie ulg podatkowych wprowadzonych jeszcze przez administrację George’a W. Busha.

– Wysiłki republikanów mogą przynieść jednak skutki uboczne. Zwłaszcza jeśli ich dążenia do ograniczenia wydatków doprowadzą do politycznego paraliżu działań władzy – uważa Jack Pitney, politolog z Claremont McKenna College.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.